Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja w Polsce mocno hamuje

0
Podziel się:

Tak duże zahamowanie polskiego przemysłu to olbrzymie zaskoczenie dla ekonomistów.

Produkcja w Polsce mocno hamuje
(Nejron/Dreamstime)

Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa w Polsce zmalała o 5,2 procent. To zdecydowanie większy spadek niż przewidywali analitycy. Spodziewano się spadku o jedyne 3,6 procent w skali roku.

W poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa znajdowała się jeszcze nad kreską i wynosiła pół procent w skali roku. Największy spadek zanotował sektor przetwórstwa przemysłowego, który spadł o 5,6 procent. Najlepiej przed kryzysem obronił się sektor użyteczności publicznej (energia, gaz, wodociągi).

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2012 r. spadła w 27 działach gospodarki, wzrosła zaś w 7 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

_ - W stosunku do września ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 18,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,1 proc. oraz metali - o 5,8 proc. _ - napisano w komentarzu.

_ - Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 11,2 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz artykułów spożywczych - o 0,6 proc. _ - dodano.

Jak twierdzi główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski, dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i budowlanej wpisują się w scenariusz wyraźnego hamowania polskiej gospodarki, które wynika z trzech czynników: recesji w strefie euro, ograniczenia inwestycji oraz niższej dynamiki konsumpcji w Polsce.

Produkcja przemysłowa spadła o 5,2 proc. rok do roku, a budowlana o 17,8 proc. rok do roku. Nawet kiedy _ oczyścimy _ te dane z wpływu różnicy dni roboczych, zobaczymy, że przemysł hamuje a budownictwo jest w głębokiej recesji.

Szczególnie niepokojący jest spadek aktywności w dziedzinie wznoszenia budynków, co pokazuje, że recesja w budownictwie jest szeroko zakrojona - dotyka więcej branż niż tylko te związane z inwestycjami publicznymi.

Dane wpisują się w scenariusz obniżenia dynamiki PKB do ok. 1-1,5 proc. rok do roku w IV kwartale 2012 r. Reakcją Rady Polityki Pieniężnej będzie obniżenie stóp procentowych zarówno w listopadzie jak i grudniu - po 0,25 pkt procent. Dane są negatywne dla złotego i pozytywne dla obligacji.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)