Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Produkty niebezpieczne - 65 zgłoszeń w UOKiK

0
Podziel się

Informację o wadach produktów zgłosili m.in. producenci zabawek i kosmetyków.

Produkty niebezpieczne - 65 zgłoszeń w UOKiK
(kodomut/CC/flickr)
bDAkqlTp

_ - Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od początku roku wpłynęło 65 powiadomień od firm o produktach niebezpiecznych. Dotyczyły m.in. zabawek i kosmetyków - _ poinformował UOKiK. Tylko dwa wnioski złożono na formularzach on-line.

Od maja tego roku powiadomienia takie przedsiębiorcy mogą składać nie tylko faksem, e-mailem, czy w liście w kopercie, ale także za pomocą internetu.

_ - Odpadające elementy zabawek zwiększające ryzyko zadławienia, niewłaściwie zamontowane części samochodowe lub kosmetyki zawierające niebezpieczne substancje - to tylko niektóre dobrowolne powiadomienia o produktach, w stosunku do których przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze _ - wyjaśnił UOKiK.

bDAkqlTr

Urząd informuje, że każda firma, której produkt stwarza zagrożenia dla konsumentów musi o tym fakcie poinformować UOKiK. Wysłanie zawiadomienia on-line jest możliwe dzięki formularzowi na stronie internetowej https://webgate.ec.europa.eu/gpsd-ba/index.do

Urząd zapewnia, że powiadomienie trafi bezpośrednio i w tym samym czasie do każdego z krajów Unii Europejskiej, w którym niebezpieczny produkt był dystrybuowany. Dostęp do bazy, w której znajdują się powiadomienia o produktach stwarzających zagrożenie mają instytucje odpowiedzialne za ochronę konsumentów.

Urząd poinformował ponadto - powołując się na ostatni raport Komisji Europejskiej dotyczący funkcjonowania RAPEX - czyli europejskiego systemu szybkiej wymiany informacji o niebezpiecznych produktach - że spośród 1866 zgłoszeń, 48 proc. zostało skierowanych przez przedsiębiorców.

Z danych urzędu wynika, że w 2004 roku przedsiębiorcy wysłali 15 zawiadomień o niebezpiecznych produktach, w 2005 - 34, w 2006 - 51, w 2007 - 108, w 2008 - 104. W sumie od 2004 r. firmy 365 razy informowały UOKiK o produktach, które mogą być niebezpieczne.

bDAkqlTx

ZOBACZ TAKŻE:

bDAkqlTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)