Notowania

obywatele do senatu
20.08.2011 15:10

Prof. Gomułka na liście Obywateli do Senatu

Były wiceminister finansów zdecydował, że wystartuje jednak w wyborach z poparciem ruchu Obywatele do Senatu. Na liście będzie też były piłkarz Andrzej Kobylański.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BCC)

Umiemy działać, potrafimy rozmawiać - przekonywali podczas konwencji wyborczej prezydenci miast tworzący ruch _ Obywatele do Senatu _. Jak przekonywali, chcą być wyrzutem sumienia polskiej polityki, która - ich zdaniem - już dawno to sumienie straciła.

W samo południe rozpoczęła się w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej konwencja ruchu, podczas której zaprezentowano większość nazwisk, które w jesiennych wyborach parlamentarnych powalczą o mandat senatorski z list ruchu lub z jego poparciem.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz jeden z inicjatorów ruchu _ Obywatele do Senatu _ przekonywał, że każdy z kandydatów to profesjonalista, który swoim życiem udowodnił, że potrafi twórczo zmieniać rzeczywistość. - _ Nasi kandydaci to drużyna profesjonalistów _ - zaznaczył

Podkreślił, że obecnie na scenie politycznej powstaje ruch, który, w przeciwieństwie do największych partii parlamentarnych, autentycznie chce zająć się Senatem i sprawami ważnymi dla Polski.

Dutkiewicz zapewniał, że Senat może być motorem do rozwoju Polski, który w nowej kadencji parlamentu zajmie się w końcu konkretnymi problemami ponad podziałami partyjnymi. - _ Będziemy wspierać dobre pomysły bez różnicy, kto będzie ich autorem _ - powiedział.

Także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że _ Obywatele do Senatu _ to nie jest ruch ideowy ani partyjny. - _ Nie patrzymy na ideologie, lecz na to, co ci ludzie zrobili i potrafią zrobić _ - mówił Majchrowski o kandydatach OdS.

Użyteczne informacje:[

Baza polityków w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/politycy/ )- _ Jest pytanie, czy będziemy wyrzutem sumienia polskiej polityki? Chyba będziemy, bo ona już nie ma żadnego sumienia _ - powiedział prezydent Krakowa.

Obywatele do Senatu chcą wystawić kandydatów w około 60 (na 100) okręgach wyborczych. Nie wszystkie jednak nazwiska zostały ujawnione w sobotę, bowiem niektórzy kandydaci identyfikujący się z ruchem wystartują w wyborach z własnych komitetów wyborczych. Prezydenci miast będą o nich informować opinię publiczną w najbliższych tygodniach.

Prezydenci miast będący inicjatorami ruchu Obywatele do Senatu ogłosili podczas konwencji, że zdecydowali się postawić w jesiennych wyborach na m.in. byłego senatora PO Tomasza Misiaka, który o mandat ubiegać się będzie na Dolnym Śląsku. Na Śląsku wystartują także: jeden z inicjatorów ruchu szef BCC Marek Goliszewski; były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty, wybitny prawnik prof. Jerzy Makarczyk oraz bliski współpracownik Zbigniewa Religi - kardiolog, dziekan Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Król.

Z komitetu _ Obywateli do Senatu _ w Warszawie wystartuje także była minister pracy z ramienia Samoobrony w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Kalata, o której jeszcze niedawno mówiono, że wystartuje z poparciem PSL. Po wycofaniu się z polityki wraz z rozpadem koalicji PiS-LPR-Samoobrona, w 2010 roku przeszła spektakularną metamorfozę. Jak pisały wówczas gazety, _ z dojrzałej kobiety po czterdziestce w ciągu trzech lat zamieniła się w atrakcyjną blondynkę _. W ubiegłym roku zagrała w bollywoodzkim filmie _ Cztery spotkania _ oraz wzięła udział w 12. edycji _ Tańca z Gwiazdami. _

Ponadto w stolicy o mandat ubiegać się będą: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński oraz były redaktor naczelny _ Wprost _ Marek Król.

Na konwencji poinformowano także, że na Mazowszu ruch prezydentów miast reprezentować będzie m.in.: politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, który w 2009 roku bez powodzenia kandydował z listy Platformy Obywatelski w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z okręgu obejmującego m.in. Mińsk Mazowiecki kandydować będzie wieloletni burmistrz tego miasta Zbigniew Grzesiak.

Majchrowski ogłosił podczas warszawskiej konwencji, że w Krakowie o mandat do Senatu powalczą m.in. obecny senator Paweł Klimowicz, który w marcu odszedł z Platformy oraz rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierz Roszczynialski.

Na Pomorzu _ Obywateli do Senatu _ reprezentować będzie m.in. sędzia Trybunału Stanu mec. Roman Nowosielski, który wystartuje w Gdyni oraz szef _ Wspólnoty Polskiej _ Longin Komowołowski. Z kolei w okręgu obejmującym powiaty: gdański, starogardzki, tczewski o mandat ubiegać się będzie działacz _ Solidarności _, obecny poseł Bogdan Lis.

W woj. w kujawsko-pomorskim do Senatu wystartuje karnista i obecny poseł niezrzeszony prof. Marian Filar; zaś w świętokrzyskim z poparciem ruchu o mandat ubiegać się będzie były wiceminister finansów w rządzie PO Stanisław Gomułka, który - jak dowiedziała się PAP - w ostatnich dniach zdecydował, że wystartuje jednak w wyborach. Obok Gomułki w świętokrzyskim o mandat powalczy były reprezentant Polski w piłce nożnej Andrzej Kobylański.

Z informacji PAP wynika także, że z poparciem OdS do Senatu wystartuje także szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich, były polski akredytowany przy MAK. Podejmując decyzję o starcie w wyborach Klich w wypowiedziach medialnych mówił, że _ musi walczyć o prawdę o katastrofie smoleńskiej _.

Jak powiedział PAP Klich w piątek rozmawiał z Rafałem Dutkiewiczem o wspólnym starcie w jesiennych wyborach. - _ Pan prezydent zaproponował mi udzielenie poparcia przez komitet Obywateli do Senatu. Zgodziłem się i ogłosimy to za jakiś czas. Ta idea ruchu jest mi bardzo bliska _ - powiedział Klich. Dodał jednak, że wystartuję w wyborach z własnego komitetu z poparciem prezydentów miast.

_ Obywatele do Senatu _ liczą także na poparcie znanych osób w kampanii wyborczej. W tym celu prezydenci miast prowadzą rozmowy m.in. ze znanymi politykami, ludźmi kultury, nauki i świata biznesu.

Poparcie dla inicjatywy Obywatele do Senatu zadeklarowali już m.in.: aktor Jerzy Stuhr oraz doradca prezydenta prof. Michał Kleiber. Według wiarygodnego źródła PAP, jednego lub dwóch kandydatów ruchu poprze także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według informacji PAP, prezydenci miast od dłuższego czasu prowadzą z Kwaśniewskim rozmowy na ten temat.

O kampanii wyborczej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t95799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kwasniewski;nie;chce;angazowac;sie;w;kampanie;sld,203,0,894411.html) Podpadł Kwaśniewskiemu, przez kolegów Były prezydent jest zawiedziony polityką obecnego szefa SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;wyzwal;pis;na;cykl;debat;telewizyjnych,32,0,894496.html) Tusk wyzwa PiS. Hofman: To koło ratunkowe PO Premier uważa, że politycy PiS powinni skorzystać z propozycji debat, jeśli na serio traktują wyzwanie, jakim są wybory.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t136968.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kalisz;premier;wyklucza;lewicowych;wyborcow,49,0,894513.html) Kalisz, Kaczyński, Palikot, Tusk - to dopiero debata _ Boicie się debaty z lewicą _ - poseł SLD Ryszard Kalisz skomentował propozycję premiera Tuska w sprawie cyklu debat między PO a PiS.
Tagi: obywatele do senatu, tomasz misiak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz