Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Prof. Leszek Balcerowicz ostro odpowiada Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu

0
Podziel się:

Zdaniem byłego premiera i ministra finansów, doradca premiera powtarza nieprawdy na temat OFE i długu publicznego.

Prof. Leszek Balcerowicz ostro odpowiada Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu
(Jaroslaw Wojtalewicz/East News)

_ - To ma być debata? - _pyta wzburzony prof. Leszek Balcerowicz, odpowiadając na zarzuty Jana Krzysztofa Bieleckiego, który w wywiadzie dla Money.pl, powiedział o jego wystąpieniach na temat planowanych zmian w OFE - _ to jest krzyk urażonych ludzi, którzy mienią się być obrońcami pieniędzy Polaków, a tak na prawdę nimi nie są _. Zaapelował też do szefa Forum Obywatelskiego Rozwoju, że _ powinien starać się ogarnąć całość sytuacji gospodarczej i finansowej państwa, a nie tylko być rzecznikiem Otwartych Funduszy Emerytalnych _. Dziś FOR przesłało nam odpowiedź prof. Balcerowicza na zarzuty szefa doradców premiera.

Prof. Leszek Balcerowicz pisze w oświadczeniu: _ Niedawno zareagowałem na używanie słowa "współautor" dla insynuacyjnego przekazu, że wypowiedzi osoby określonej tym mianem nie powinny być traktowane poważnie, bo emocje zaburzają im rozum. Ten nieuczciwy chwyt retoryczny blednie jednak wobec demagogicznego popisu jaki dał J. K. Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, w wywiadzie dla Money.pl _.

Jego zdaniem szef doradców premiera Donalda Tuska, powtórzył nieprawdy na temat II filaru jakie wielokrotnie dementowało wielu ekonomistów, m.in. Komitet Obywatelski Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE) oraz FOR, wypowiadając się _ przeciw skokowi na oszczędności emerytalne Polaków _.

Czytaj więcej *OFE to za drogi i niesprawiedliwy system * Doradca ekonomiczny premiera nie wyklucza likwidacji funduszy. _ Do starych nieprawd dodał nowe - odnośnie pojęcia i obliczeń tzw. długu ukrytego. Jan Krzysztof Bielecki zdaje się nie wiedzieć (albo udaje, że nie wie), że obliczenia FOR są oparte na zaleceniach Parlamentu Europejskiego z marca 2013. (W tej sprawie zostanie przedstawione odrębne oświadczenie) _- czytamy w piśmie przesłanym przez FOR.

_ Emitowanie nieprawd to nie wszystko - _ pisze dalej prof. Balcerowicz. _ Oprócz tego mamy epitety ad personam. Tak np. wypowiedzi J. Buzka czy niżej podpisanego, krytyczne wobec proponowanej przez rząd PO-PSL nacjonalizacji oszczędności emerytalnych Polaków zgromadzonych w OFE - to „krzyk urażonych ludzi, którzy mienią się obrońcami pieniędzy Polaków...". Wskazywanie, że w ZUS w odróżnieniu od OFE nie gromadzi się pieniędzy - co jest elementarna prawdą - to „demagogia i dogmatyzm oraz brak patriotyzmu" _. _ Ja osobiście zostałem mianowany przez Jana Krzysztofa Bieleckiego „rzecznikiem Otwartych Funduszy Emerytalnych" (kłania się to znany insynuacyjny chwyt "komu to służy?"). Zwykle bywa tak, że moc epitetów i insynuacji jest odwrotnie proporcjonalna do siły argumentów i dowodów. Tak jest z pewnością w przypadku wypowiedzi J. K. Bieleckiego. _

_ Piszę ten tekst nie dlatego, że zostały urażone moje uczucia. Chodzi o sprawę daleko ważniejszą: o jakość dyskusji publicznej w Polsce. Jak długo media będą spokojnie patrzeć na degradację publicznej debaty lub - co gorsze - same w tym uczestniczyć? - _pyta na końcu prof. Leszek Balcerowicz.

Spór tytanów nad głowami PolakówSpór między przedstawicielami rządu Donalda Tuska, a współtwórcami reformy emerytalnej sprzed 14 lat, staje się coraz ostrzejszy. W ubiegłym tygodniu prof. Leszek Balcerowicz odnosząc się do rządowych propozycji zmian w OFE, powiedział w RMF FM, że trzeba zablokować ten bardzo zły projekt. Zaznaczył, że _ wywłaszczenie prywatnych instytucji, a konkretnie ludzi z ich oszczędności jest rzeczą niesłychaną _. _ - W Polsce do tej pory po roku 1989 się to nie zdążyło - _nadmienił.

_ - Nie znajduję żadnego wytłumaczenia w kategoriach interesu kraju. To jest jednoznacznie złe. Złe, bo to ma zastąpić reformę i pozwolić wydać dodatkowe pieniądze. Złe, dlatego że to bardzo psuje wiarygodność Polski. Byłem dumny jeżdżąc po świecie i słysząc jak to Polacy reformują, itd. A teraz słyszę głosy zdziwienia: "Co u was się dzieje?". I dlatego społeczeństwo powinno zareagować, żeby pokazać: Polacy nie pozwalają władzy na wszystko - _ skwitował reformę OFE Balcerowicz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m278105.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/balcerowicz;nokautuje;rostowskiego;oto;najlepsi;i;najgorsi;ministrowie;finansow;iii;rp,2,0,1353218.html) *Balcerowicz nokautuje Rostowskiego * Oto najlepsi i najgorsi ministrowie finansów III RP w plebiscycie Money.pl. Na reakcję ministra Jacka Rostowskiego nie trzeba było długo czekać: _ Jako rząd chcemy bronić interesów przyszłych emerytów i przyszłych podatników. Zaciekłość strony, która broni interesów osobistych oraz instytucji finansowych, jest godna dużo lepszej sprawy. Tu jest dużo przypadków skrajnej nierzetelności - _powiedział w Radiu TOK FM szef resortu finansów.

Skomentował też licznik długu jaki FOR uruchomiło w Warszawie: _ Mam żal do Leszka Balcerowicza - _ wyznał minister Rostowski._ - Nadużywa swojej wiedzy ekonomicznej do celów politycznych - _ stwierdził. Chodzi o ujawniony przez Fundację ukryty dług publiczny, który ma sięgać 200 proc. PKB. _ - To skrajnie nieodpowiedzialne - ocenił Rostowski. _

Rząd chce, by ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym weszła w życie pierwszego stycznia 2014 roku. Propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc. Rząd proponował wcześniej, by osoba, która wybierze ZUS nie mogła już wrócić do OFE.

Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Zapowiedziano ponadto liberalizację polityki inwestycyjnej OFE oraz zniesie benchmarku._ _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m270244.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;chce;likwidacji;ofe;a;te;swietnie;sobie;radza,160,0,1394592.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rostowski chce likwidacji OFE. A te świetnie sobie radzą 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m282775.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/negatywny;wplyw;reformy;ofe;na;gielde;jest;przeszacowany,233,0,1381865.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Negatywny wpływ reformy OFE na giełdę jest przeszacowany 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/64/m212288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;ma;otwarta;droge;do;brania;kolejnych;kredytow;do;czego;to;nas;doprowadzi,91,0,1381467.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd ma otwartą drogę do brania kolejnych kredytów. Do czego to nas doprowadzi? 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m26292.jpg ) ]
(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stanislaw;kluza;dla;money;pl;rzad;prowadzi;nas;do;czarnej;dziury,249,0,1379321.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kluza dla Money.pl: Rząd prowadzi nas do... _
_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)