Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Winiecki
|

Prof. Winiecki dla Money.pl: Rozważania na brzegu łóżka

0
Podziel się:

Rozważania o losie Eurostrefy i drogach wiodących do zażegnania kryzysu przypominają stary żart.

Prof. Winiecki dla Money.pl: Rozważania na brzegu łóżka
(kprm.gov.pl)

Rozważania o losie Eurostrefy i drogach wiodących do zażegnania kryzysu przypominają mnie trochę stary żart, kiedy to jedna przyjaciółka zwierza się drugiej, że w swoim nowym małżeństwie ma za mało seksu.

_ Czy twojego męża seks nie interesuje? _ – pyta ta druga. _ Nie _ – odpowiada ta pierwsza. – Tylko on jest metodologiem. Siada na brzegu łóżka i opowiada on, jak to będzie robić. I na ogół na tym się kończy.

W obecnych rozważaniach jest bardzo podobnie. Komisja Europejska przygotowała trzy koncepcje euroobligacji. Rozpala się dyskusja, która z nich jest najlepsza. Niemcy przygotowali inna koncepcję - znowu dyskutujemy zalety, wady i szanse na wprowadzenie danego pomysłu. I tak _ da capo al fine. _Z tym, że ów _ fine _ jednak się zbliża – niezależnie od liczby pomysłów i ich jakości.

Nikt tymczasem nie zadaje – prostego skądinąd – pytania: Dlaczego rządy pożyczają? Nie mają przecież obowiązku pożyczania! Można przecież – teoretycznie przynajmniej – zredukować wydatki publiczne i nie pożyczać, bądź pożyczać dużo mniej. Niestety, nie widać wielu chętnych do takiej polityki (także i w Polsce!). Dlaczego więc praktyka nie idzie w ślad za teorią?

Bo trzeba by przyznać się faktycznie do bankructwa. Nie idei europejskiej, bo to w ogóle nie w tym rzecz. Rzecz w bankructwie państwa opiekuńczego w jego obecnym, pęczniejącym przez ponad pół wieku, patologicznym kształcie. Na takie państwo opiekuńcze nie ma pieniędzy. I nigdy już nie będzie. Tylko nikt nie chce się do tego przyznać po tej stronie Atlantyku (a i po drugiej nie za bardzo!), bo przegra nadchodzące wybory.

Czytaj raport Money.pl

**

Lepiej więc _ rolować _ długi (czyli przenosić ich spłatę na później), zaciągać z coraz większym trudem nowe i pomstować na banki i inne instytucje finansowe, które za kupowanie obligacji potencjalnych bankrutów domagają się wyższych procentów, gdyż – nie bez racji! – widzą szybko rosnące ryzyko.

Zobowiązań, które narobiły państwa zachodnie jest tyle i tak kosztownych, że nie ma szans, by starczyło na to pieniędzy z podatków, które zresztą nakładane będą na coraz mniejsza liczbę pracujących w relacji do liczby beneficjentów państwa opiekuńczego.

Rachunki są dość skomplikowane, ale jeden z nich, zrobiony przez amerykański Krajowy Instytut Analiz Politycznych, warto zacytować dla zastanowienia i przestrogi. Otóż podliczono tam wartość zobowiązań – wyłącznie emerytalnych i rentowych – dla krajów zachodnioeuropejskich i wyszacowano, jaki powinien mieć kapitał system ubezpieczeń społecznych, gdyby był to system kapitałowy (mniej więcej jak OFE)
, a nie system płatności dzisiejszych pracujących wczorajszym pracującym, będącym dzisiaj emerytami.

Wyniki są dla Grecji iście szokujące. Otóż ażeby sfinansować emerytury i renty dla Greków (niezwykle hojne zresztą w stosunku do poziomu wcześniejszych płac), taki system kapitałowy musiałby mieć pieniądze o wartości 875 proc. rocznego greckiego PKB! I W przypadku Grecji nie są to zresztą tylko rozważania czysto teoretyczne. Ponieważ pieniędzy nie ma, więc grecki system emerytalny już przeszedł dość drastyczne odchudzenie.

Z braku pieniędzy, wprowadzone cięcia następujące. Przyjęto jednakowe minimum, niezbyt wysokie indywidualnej emerytury, a to, co powyżej poddano cięciom w wysokości 20-40 proc. pozostałych kwot. A i to jeszcze nie koniec, bo nawet po cięciach i tak trzeba z budżetu dofinansować _ ichni _ ZUS kwotą 13 mld. euro! Gdy rozważamy problemy zadłużeniowe krajów Eurostrefy, warto o tym przypadku pamiętać.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t37826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ftpakt;fiskalny;dla;eurostrefy;nabiera;ksztaltu,252,0,980988.html) Wielki plan dla Unii coraz bliżej? Tak sądzą Wielki Plan dla UE opracowany w reakcji na kryzys w eurostrefie, który ma zostać doprecyzowany na najbliższym szczycie UE, zaczyna nabierać kształtu - pisze Financial Times.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;o;walce;z;kryzysem;potrzebna;integracja,243,0,980979.html) Prezydent ma plan dla UE. Przykład z Polski Prezydent Bronisław Komorowski chce, by kraje spoza strefy euro, w tym Polska, współuczestniczyły w przygotowaniu mechanizmów, które mogłyby uchronić ją przed kryzysem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t190325.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;unijnych;ministrow;finansow;rostowski;naciska,176,0,979376.html) Rostowski naciska. Przekona Niemców? _ - Totalnie i absolutnie wykluczam możliwość rozpadu strefy euro - _powiedział polityk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)