Wyższe wynagrodzenia, nadal spadające bezrobocie, solidny wzrost gospodarczy, umocnienie się złotego - taki scenariusz gospodarczy na 2016 rok przewidują analitycy i eksperci. Jednocześnie wielką niewiadomą są skutki kontrowersyjnych reform gospodarczych nowego rządu, które mogą spowodować, że powyższe kalkulacje zostaną wywrócone do góry nogami.

Złoty

Jak oceniają analitycy, obecnie największy wpływ na notowania polskiej waluty ma sytuacja polityczna w Polsce i reakcja rynków na plany gospodarcze nowego rządu. Umocnienie się złotego oznacza niższe raty kredytów denominowanych w walutach obcych czy tańsze towary z importu, za to słabszy złoty to dobra wiadomość dla polskich eksporterów.

- W przypadku złotego największą niewiadomą jest budżet. W moim scenariuszu problemy budżetowe zaczną się dopiero w 2017 roku, co będzie mieć negatywne przełożenie na złotego - mówi money.pl Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets.

Zakłada on, że w drugiej połowie roku, gdy rynki oswoją się z ryzykiem politycznym, a oczekiwana w I kwartale 2016 roku obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej będzie już zdyskontowana, złoty umocni się do euro (do 4,15 zł na koniec 2016) i szwajcarskiego franka (do 3,70 zł). Jednocześnie osłabi się do dolara, za którego przez większość roku trzeba będzie płacić ponad 4 zł (4,15 zł na koniec roku).

- Niewiadomą pozostaje zaś funt. Wszystko zależeć będzie od tego, na ile będzie poważne ryzyko "Brexitu" - ocenia Kiepas. - W zależności od tego, za funta na koniec 2016 roku będziemy płacili bądź grubo powyżej 6 zł, bądź nawet poniżej 5 zł.

Monika Krzywda, analityk firmy Akcenta, liczy na stopniowe umacnianie się złotego w trakcie bieżącego roku, dzięki pozytywnemu wpływowi parytetu stopy procentowej na zainteresowanie naszą walutą przez inwestorów zagranicznych. Drugim czynnikiem może być też odreagowanie nie mającej oparcia w danych fundamentalnych przeceny złotego po jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Warto zaznaczyć, że inwestycje w polską walutę mają wciąż najwyższą stopę zwrotu pośród walut Europy Środkowej - podkreśla w rozmowie z  money.pl Monika Krzywda. Jak ocenia, występują sprzyjające okoliczności do tego, by do końca 2016 kurs euro spadł do 4 zł, dolara do 3,33 zł, a funta do 5,71 zł.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Octopoz
94.254.145.* 2016-12-01 23:27
Do tej pory ogarnial mnie tylko smutek i zal, wstyd i niezrozumienie glupoty narodu... ale wczoraj doszedlem do szokujacego wniosku - jak sie ten kraj za chwile [...] to ja bede mial tylko lepiej...przez bezrobocie bedą tansi pracownicy, przez spadek pln lepiej zarobie bo gro produkuje na exp, kupie tylko gorszą fure by nie kłuć w oczy i bede sobie zyl jak król..wiec czekam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
Winsdom wizard
164.126.134.* 2016-11-30 12:59
jak ktoś w tytule robi byka to taki artykuł można sobie darować - niepoważni
Dąbek 56
95.48.22.* 2016-11-30 12:18
Czytam i słowo daję , że aż musiałem spojrzeć na kalendarz który rok nam się kończy :):)
Zobacz więcej komentarzy (62)