Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prognozy ekonomiczne dla Polski. W 2014 wzrost na poziomie 4 procent?

0
Podziel się:

Najniższy wzrost PKB polska gospodarka zanotowała w I kwartale 2013 r. W następnych kwartałach ma być już lepiej.

Prognozy ekonomiczne dla Polski. W 2014 wzrost na poziomie 4 procent?
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Najniższy wzrost PKB polska gospodarka zanotowała w I kwartale 2013 r. W drugiej połowie tego roku i na początku 2014 będzie miała miejsce poprawa sytuacji - wynika z raportu PARP, opracowanego pod kierownictwem Jerzego Hausnera. O ile?

Ostatnie dwa kwartały nie były dla polskiej gospodarki zbyt korzystne. _ - Gospodarka znajdowała się wciąż w niepewnym otoczeniu - _piszą autorzy raportu. Jednak od jakiegoś czasu obserwuje się sygnały ożywienia w strefie euro, co przekłada się na sytuację rodzimego rynku. - _ Odczyty danych krajowych o wzroście z II kwartału 2013 r. należy uznać za relatywnie dobre względem innych gospodarek europejskich _ - napisano w raporcie _ Instrument Szybkiego Reagowania _ PARP i MSAP.

Zdaniem autorów raportu, przed Polską nie stoi widmo recesji._ - Prawdopodobieństwo realnego spadku PKB w okresie prognozy jest analogiczne jak w poprzednim raporcie i wynosi około 0,2 _ - dodano.

W najbliższych kwartałach można spodziewać się także ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu._ - Wynikająca z prognoz poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak obarczone dużą niepewnością _ - głosi raport.

Z raportu wynika, że najniższy wzrost PKB polska gospodarka zanotowała w I kwartale 2013 roku, zaś poprawa sytuacji nastąpi w drugiej połowie roku 2013 i w roku 2014. Wtedy polska gospodarka może rosnąć nawet 4 procent rok do roku.

_ - Prognozujemy poprawę sytuacji w drugiej połowie roku 2013 i w roku 2014. Najniższy wzrost zanotowaliśmy w I kwartale 2013 r. W kolejnych kwartałach roku 2013 i 2014 obserwować będziemy następujące tempa zmian PKB r/r: 1,4 proc. w III kwartale, 2,3 proc. w IV kwartale 2013 r., 3,1 proc. w I kwartale 2014 i 4,0 proc. w II kwartale 2014 r. _ - napisano w raporcie.

Projekt _ Instrument Szybkiego Reagowania _ (ISR) jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w partnerstwie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pod kierownictwem Jerzego Hausnera. Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorstw i pracowników, nakierowane na złagodzenie negatywnych skutków istotnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)