Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program "Inwestycje Polskie". BGK ma umowy na 3 mld zł

0
Podziel się:

Na kolejne 2 mld zł bank będzie podpisywać umowy w ciągu miesiąca, a na następne co najmniej 2 mld zł do końca roku - powiedział dzisiaj prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Na zdj. Dariusz Kacprzyk
Na zdj. Dariusz Kacprzyk (Sławomir Bernaś/East News)

_ - Mamy około 7 mld zł, na projekty w ramach Programu "Inwestycje Polskie". Podpisaliśmy już umowy na 3 mld zł, na kolejne 2 mld zł będziemy podpisywać w ciągu miesiąca i na jeszcze około 2 mld zł mam nadzieję, że podpiszemy do końca roku _ - powiedział Kacprzyk, który był uczestnikiem debaty w PAP, poświęconej Programowi _ Inwestycje Polskie _.

Wyjaśnił, że wśród dwóch projektów, które mają otrzymać wsparcie BGK w ciągu miesiąca, jeden jest _ z branży energetycznej średniej wielkości _, a drugi dotyczy infrastruktury transportowej. _ W przygotowaniu są dokumentacje do innych projektów _ - dodał.

Prezes podkreślił, że niezależnie od tego, co spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe postanowi w ramach poszczególnych projektów, to bank będzie się przyglądać tym projektom z perspektywy ryzyka BGK.

_ - My możemy dużo więcej, jeśli chodzi o rodzaje zaangażowania - zarówno bilansowe, czy kredytem, czy obligacją, czy gwarancją możemy wesprzeć projekt. Tych różnych rozwiązań z pewnością po stronie BGK jest dużo więcej _ - zaznaczył. Dodał jednak, że PIR i jego rola jest ogromna.

Przypomniał, że BGK w ramach Programu _ Inwestycje Polskie _ jest już zaangażowany m.in. w projekt Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Podpisał także pod koniec lipca br. umowę z Tauronem, której celem była organizacja i gwarantowanie emisji obligacji wartych 1 mld zł.

Prezes podkreśli, że BGK ma ambicje być przede wszystkim polskim bankiem rozwoju. _ Mamy ambicje zmienić trochę oblicze BGK, który wcześniej różne rzeczy robił, a w tej chwili cel ma jasno określony _ - podkreślił. Dodał, że bank jest wyposażony w kapitał, który pozwala na aktywną działalność.

W ocenie prezesa dla rozwoju Polski, także gospodarczego istotny jest rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, a także mikroprzedsiębiorstw. _ Chcielibyśmy zdecydowanie, jako BGK odegrać aktywniejszą rolę, jeśli chodzi o aktywizację systemu poręczeń. Będziemy robić wiele w różnych obszarach w odniesieniu także do tych mniejszych podmiotów _ - powiedział prezes BGK.

Czytaj więcej w Money.pl
PGNiG wstrzymuje wielkie inwestycje - _ Nie będziemy realizować nowych inwestycji w sektorze energetycznym do momentu zmiany trendów rynkowych i wyjaśnienia niepewności regulacyjnych dotyczących wsparcia kogeneracji gazowej _ - oświadczył wiceprezes spółki.
Blokują inwestycje. Choć są one niezbędne Włosi masowo oprotestowują kluczowe inwestycje - np. budowę wysypiska śmieci nieopodal zasypanego nieczystościami Neapolu albo tamy, która ma zapobiec zalaniu Wenecji. Dlaczego?
PGNiG potrzebuje pieniędzy na inwestycje - Potencjalne decyzje o wypłacie dywidendy nie zachwieją planami inwestycyjnymi spółki - zapewnia Jacek Murawski, wiceprezes PGNiG.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)