Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Program nuklearny Iranu poróżnił USA i Izrael

0
Podziel się:

Izrael utrzymuje, że w tej sprawie nie może być połowicznych rozwiązań, a USA - że Iran powinien udowodnić, iż program ma cele pokojowe.

Na zdj. John Kerry
Na zdj. John Kerry (AP/Fotolink/East News)

Rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego i premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Rzymie miały być poświęcone izraelsko-palestyńskim negocjacjom pokojowym, lecz - jak pisze Reuters - wiele wskazuje na to, że zdominował je problem Iranu.

_ - Iran nie może dysponować potencjałem nuklearnym, co oznacza, że musi się pozbyć wirówek do wzbogacania uranu i wszelkich materiałów rozszczepialnych, a także zamknąć podziemne obiekty, które służą jedynie wojskowym celom _ - powiedział Netanjahu Kerry'emu. Podkreślił, że słusznie zrobiono, gdy nalegano, by nie było częściowych rozwiązań w Syrii w sprawie broni chemicznej i że tak powinno być też w kwestii Iranu.

_ - Sądzę, że częściowe rozwiązanie, pozostawiające Iranowi możliwość budowy broni nuklearnej, byłoby złą decyzją _ - powiedział Netanjahu. Tymczasem Kerry uważa, że USA powinny dalej naciskać na Iran, by dowiódł, iż jego program nuklearny jest rozwijany z myślą o celach cywilnych, jak twierdzi sam Teheran.

Wznowione w październiku po sześciomiesięcznej przerwie rozmowy między grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) a Iranem nie przyniosły przełomu._ - Brak umowy jest lepszy niż zła umowa - powiedział Kerry. - Lecz jeśli sprawa może być rozwiązana w sposób satysfakcjonujący drogą dyplomatyczną, to jeszcze lepiej dla wszystkich i staramy się, by było to możliwe _.

Czytaj więcej w Money.pl
Teheran odkrywa karty w sprawie atomu Irańscy negocjatorzy pokazali godzinną prezentację dotyczącą przyszłości programu atomowego.
Porozumienie z Iranem? Teheran chce... Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że po negocjacjach w Genewie konieczne jest spotkanie na poziomie ministerialnym, by sfinalizować ewentualne porozumienie.
Ważna deklaracja prezydenta Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że jest zdeterminowany, by rozwiązać spór z zachodnimi mocarstwami dotyczący irańskiego programu nuklearnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)