Notowania

ustawa o nbp
23.07.2014 16:24

Projekt noweli ustawy o NBP w wykazie prac legislacyjnych

W biuletynie zapisano stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Rząd zamieścił projekt noweli ustawy o NBP w wykazie prac legislacyjnych i proponuje wprowadzenie kadencyjności RPP oraz rozwiązań, które umożliwią sprzedaż i kupno dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego.

Rząd zakłada wprowadzenie rotacyjności w Radzie Polityki Pieniężnej, _ (...) tj. rozwiązania przewidującego, że 1/3 składu RPP byłaby powoływana co 2 lata w równej liczbie przez Prezydenta, Sejm oraz Senat; propozycja ta zakłada przejściowe zwiększenie liczby członków RPP do 12, a następnie tymczasowe zmniejszenie do 6 osób _ - napisano w biuletynie informacji publicznej KPRM.

W biuletynie zapisano też stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego.

Wcześniej minister finansów Mateusz Szczurek mówił dziennikarzom, że MF nie rezygnuje z tekstu nowelizacji ustawy o NBP, a rząd pracując nad projektem ustawy weźmie pod uwagę wspólny komunikat RPP i zarządu NBP.

W opublikowanym 11 lipca komunikacie Rada Polityki Pieniężnej oraz zarząd NBP poinformowały, że w związku z przyjętym przez Radę Ministrów projektem założeń do nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim, Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP wypracują wspólne stanowisko wobec proponowanych zmian, które zostanie przedłożone Rządowemu Centrum Legislacji.

W komunikacie zaznaczono, że zarówno procedury dokonywania zmian legislacyjnych odnoszących się do Narodowego Banku Polskiego, jak i ich treść muszą być zgodne z zasadą niezależności NBP, a projektowane zmiany nie mogą ograniczać uprawnień Rady Polityki Pieniężnej, ani też zmieniać trybu jej powoływania i liczebności.

Jednocześnie Rada Polityki Pieniężnej i zarząd NBP stwierdzają, że konstytucyjny zakaz finansowania przez NBP deficytu budżetowego musi być zachowany w przygotowanym projekcie ustawy i w pełni respektowany w praktyce.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ustawa o nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz