Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt nowelizacji budżetu. Dochody podatkowe będą niższe

0
Podziel się:

Mimo to dochody podatkowe w tym roku będą niższe wobec pierwotnego planu - wynika z projektu nowelizacji budżetu.

Projekt nowelizacji budżetu. Dochody podatkowe będą niższe
(PAP/Radek Pietruszka)
bFghoEgR

W tym dochody z VAT wyniosą 113 mld zł i będą niższe od prognozowanych o 13,4 mld zł - wynika z projektu nowelizacji budżetu.

Rząd na wczorajszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok, zgodnie z którym deficyt budżetu państwa wyniesie maksymalnie 51 mld 565,5 mln zł wobec planowanego w ustawie deficytu na poziomie 35 mld 565,5 mln zł.

_ Prognozowany ubytek dochodów budżetu państwa w 2013 r. w stosunku do kwoty prognozowanej w ustawie budżetowej na 2013 r. wyniesie 23,7 mld zł, czyli 7,9 proc. _ - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

bFghoEgT

_ Spodziewane w 2013 r. znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w największym stopniu wpłynie negatywnie na dochody podatkowe, w szczególności na dochody z VAT oraz CIT. W tych podatkach przewidywane wykonanie dochodów w 2013 r. będzie najbardziej różniło się od kwot prognozowanych w ustawie budżetowej. Nieco niższe różnice wystąpią w przypadku podatku akcyzowego i podatku od osób fizycznych _ - dodano.

Resort finansów spodziewa się, że tegoroczne dochody niepodatkowe będą na poziomie wyższym niż zapisano w ustawie budżetowej. _ Powodem wyższego niż pierwotnie planowano wykonania dochodów niepodatkowych będzie głównie wyższa od planowanej wpłata z zysku NBP oraz wyższe dochody z dywidend z tytułu udziału skarbu państwa w spółkach _ - informuje MF.

_ W prognozie dochodów budżetowych uwzględniono niższe niż pierwotnie planowano wpływy z tytułu wprowadzenia systemu kontroli radarowych oraz niższe niż pierwotnie planowano dochody z tzw. dywidendy cyfrowej (sprzedaż praw do częstotliwości). W prognozie dochodów uwzględniono również wyższe niż pierwotnie prognozowano dochody z tytułu zarządzania długiem oraz wyższą wpłatę z zysku NBP _ - dodano.

W nowelizacji, oprócz zwiększenia limitu deficytu, planowane jest cięcie po stronie wydatkowej. _ Łączna kwota proponowanego zmniejszenia wydatków w budżecie wynosi 7.655,86 mln zł _ - napisano w projekcie.

bFghoEgZ

Zobacz jak na półmetku radził sobie budżet:

_ Przyjęty poziom ograniczenia, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu deficytu, stanowi realizację działań mających na celu zapewnienie wykonywania zadań państwa w warunkach dekoniunktury. Ograniczenie wydatków w większym zakresie utrudniłoby lub uniemożliwiłoby skuteczne przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu spowolnienia gospodarczego _ - dodano.

_ Dalsze zacieśnienie polityki fiskalnej byłoby w obecnych warunkach silnie procykliczne _ - ocenia resort finansów.

bFghoEha

MF poinformował również, że scenariusz makroekonomiczny na jakim została oparta nowela budżetu, jest zgodny z tym zaprezentowanym w _ Aktualizacji Programu Konwergencji 2013 _.

Wyszczególnienie Ustawa budżetowa 2013 Nowelizacja ustawy Różnica budżetowej 2013 w tys. zł Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski postraszył podniesieniem podatków Rząd walczy o możliwość dodatkowego zadłużenia państwa. - _ Krętactwo, manipulacja, nieuctwo _ - w Sejmie było gorąco.
Od takiej usługi firma nie odliczy VAT Rezerwując hotel dla pracownika, czy wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u.
Szara strefa to już około 210 mld złotych Część uzyskiwanych poza legalnym obiegiem pieniędzy wraca jednak do kasy państwa, na przykład w formie VAT płaconego przy zakupach.
bFghoEhu
podatki
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)