Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt ustawy. Jakie składki zapłacą rolnicy w 2014 roku?

0
Podziel się

Projekt przewiduje, że jeszcze w 2014 roku opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie odbywać się na tych samych zasadach, które obowiązywały w 2013 roku.

Projekt ustawy. Jakie składki zapłacą rolnicy w 2014 roku?
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)
bEqbamlh

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na lata 2012-2013. Obecne zasady odprowadzania składek zostaną przedłużone na 2014 rok.

Jak wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu, projekt przewiduje, że jeszcze w 2014 roku opłacanie składek zdrowotnych przez rolników będzie odbywać się na tych samych zasadach, które obowiązywały w 2013 roku.

Za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak obecnie - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą płacić za każdy hektar za siebie.

bEqbamlj

_ - Składki za domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej będzie opłacał rolnik prowadzący taką działalność _ - dodano.

Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej (np. uprawy szklarniowe) płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2012 r. było to 113 zł miesięcznie, obecnie składka wynosi 116 zł. Oni także płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne swoich domowników. Składki są opłacane kwartalnie.

Według danych ministerstwa rolnictwa, pod koniec 2012 r. 552,9 tys. rolników opłacało składki samodzielnie, a za ponad 870,3 tys. rolników składki opłacał budżet. Składki płacone przez rolników szacowane są na 134,4 mln zł rocznie, a budżet dopłaca do tego 1 mld 728 mln zł rocznie. Pieniądze te przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Co zrobią ze składkami rolników? Ustawa o składce zdrowotnej rolników została uchwalona w styczniu 2012 r.
Hodowcy w Unii Europejskiej. Kozy i owce muszą mieć elektroniczny kolczyk Herbert Schaible twierdził, że taki obowiązek wcale nie wynika z unijnego prawa i złożył skargę do sądu w Stuttgarcie.
Minister zdradza plany dotyczące KRUS-u Rząd nie pracuje i nie ma zamiaru pracować nad wygaszaniem działalności KRUS.
bEqbamlK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)