Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marcinkiewicz
20.01.2006 10:32

Propozycje LPR i Samoobrony zabójcze dla budżetu

Część propozycji LPR i Samoobrony, którymi warunkują one zgodę na zawarcie proponowanego przeze PiS paktu stabilizacyjnego, jest zabójcza dla budżetu państwa - uważa premier Kazimierz Marcinkiewicz. (ISB)

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Część propozycji LPR i Samoobrony, którymi warunkują one zgodę na zawarcie proponowanego przeze PiS paktu stabilizacyjnego, jest zabójcza dla budżetu państwa - uważa premier Kazimierz Marcinkiewicz. *

„LPR w tej chwili uczestniczy w kampanii wyborczej, Samoobrona bardzo możliwe, że także” – powiedział Marcinkiewicz w piątkowym wywiadzie dla Radia Zet.

„Niektóre propozycje jednej i drugiej partii są propozycjami zabójczymi dla budżetu, są propozycjami, którymi nie da się spełnić i to bez względu na to, kto będzie rządził, bo nie ma w budżecie wielu miliardów złotych, które miałyby być przeznaczone na tego rodzaju cele” – powiedział premier.

Według piątkowej „Gazety Wyborczej”, ceną za wprowadzenie koalicji byłoby przyjęcie ustaw generujących dodatkowe wydatki budżetu na poziomie 33,5 mld zł.

Najbardziej kosztowne dla budżetu (25,5 mld zł) byłoby przyjęcie propozycji Samoobrony odnośnie ustawy o zasiłkach dla osób, które straciły pracę nie ze swojej winy. Samoobrona proponuje także wprowadzenie podatku obrotowego, który – według jej wyliczeń – miałby przynieść budżetowi 40 mld zł dochodów.

LPR proponuje ustawę o dodatku senioralnym, która w 2007 roku kosztowałaby 1 mld zł, a także wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi.

W środę szef PiS Jarosław Kaczyński zerwał rozmowy o budowaniu koalicji rządowej z Samoobroną i Polskim Stronnictwem Ludowym i zaproponował wszystkim partiom – z wyjątkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej – zawarcie paktu o nieagresji. Zainteresowanie paktem wyraziły trzy mniejsze partie: LPR, Samoobrona i PSL, natomiast Platforma Obywatelska skrytykowała ten pomysł.

Prezydent Lech Kaczyński uważa jednak, że skrócenie kadencji parlamentu – czego nie wyklucza, jeśli do końca stycznia nie otrzyma budżetu 2006 do podpisu – jest gorszym rozwiązaniem niż koalicja większościowa czy pakt stabilizacyjny, pod warunkiem, że będzie on podpisany przez taką liczbę ugrupowań parlamentarnych, żeby wycofanie się jednego nie zakłóciło całego tego paktu.

Tagi: marcinkiewicz, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz