Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest lekarzy coraz bliżej. Decyzja jutro

0
Podziel się:

Zrobili akcję pieczątkową, co szykują teraz?

Protest lekarzy coraz bliżej. Decyzja jutro
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Organizacje lekarskie, które na początku roku prowadziły akcję pieczątkową, jutro mają zdecydować czy wznowić protest.

Spotkanie Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) odbędzie się w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu. Do POL należą: Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszeniem Lekarzy Praktyków-Konsylium 24 oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Medycy podkreślają, że tematem spotkania jest rosnące niezadowolenie pacjentów, lekarzy i aptekarzy z zapisów ustawy o refundacji leków i jej nowelizacji. Lekarze mają podjąć decyzje dotyczące dalszych działań. Ostrzegają, że rozważają wznowienie protestu. O szczegółach mają poinformować w sobotę.

Głównym postulatem POL jest zmiana zapisów w ustawie refundacyjnej. _ Nowe rozporządzenie w sprawie recept to drwina. Przepisy mogły ułatwić życie pacjentom, lekarzom i aptekarzom. Tak nie jest. Zapisy nie uwzględniły większości uwag środowisk lekarskich. Rozporządzenie jeszcze bardziej komplikuje kwestie realizacji recept. Nadal przy refundacji kluczowe jest wskazanie rejestracyjne, a nie skuteczność terapii _ - podkreśla Agnieszka Rubinowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków-Konsylium 24.

Medycy domagają się również zmiany zapisów projektu umów uprawniających do wypisywania recept refundowanych. Według POL kary, które ministerstwo zdrowia zniosło dla lekarzy w nowelizacji ustawy refundacyjnej pojawiły się ponownie w propozycji umów przedstawionej przez prezesa NFZ.

W przesłanym dziś wieczorem oświadczeniu Zarząd Krajowy OZZL wezwał ministra zdrowia _ aby - zamiast manipulować opinią społeczną - podjął merytoryczne rozmowy z reprezentacją środowisk lekarskich w sprawie przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane _.

Związek nie zgadza się z _ wypowiedziami ministra zdrowia, jakoby rządzący "spełnili praktycznie wszystkie postulaty" lekarzy w sprawie przepisów o wypisywaniu recept na leki refundowane _. Według OZZL _ rządzący spełnili tylko jeden postulat lekarzy: skreślili w ustawie o refundacji leków przepisy przewidujące drakońskie kary dla lekarzy wypisujących recepty - za błędy niezawinione przez nich _.

_ Insynuacją jest sugerowanie przez ministra zdrowia, że lekarze, protestując przeciwko przepisom o wypisywaniu recept refundowanych, chcą pozbawić NFZ prawa do kontrolowania wydatków na refundację. Lekarze domagają się jedynie, aby to nie oni spełniali rolę kontrolerów, zastępując pracowników NFZ _ - oświadczył OZZL.

24 lutego na Nadzwyczajnym XI Krajowym Zjeździe Lekarzy podjęto uchwałę Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kary;za;protest;pieczatkowy;niesprawiedliwe;i;represyjne,157,0,1016989.html) *Protestują przeciwko karom za protest * Rzecznik Praw Pacjenta informowała w pierwszej połowie stycznia, że rozpoczyna postępowanie wyjaśniające wobec 91 placówek medycznych. rekomendującą, aby lekarze od 1 lipca 2012 r. nie podpisywali umów z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane _ w przypadku nieuzgodnienia satysfakcjonującego samorząd lekarski wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych _. Uchwała podtrzymuje rekomendację NRL z 10 lutego 2012 r.

Zjazd zarekomendował jednocześnie zamieszczanie od 1 lipca adnotacji _ Refundacja do decyzji NFZ _ w przypadku _ utrzymania pozasądowej procedury karania świadczeniodawców za uchybienia formalne popełniane przez lekarzy przy wystawianiu recept refundowanych _.

1 stycznia weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zapisy ustawy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych.

Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

Doprowadziło to nowelizacji ustawy i usunięcia z niej zapisów mówiących o karach dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Spełniona została jednak tylko część postulatów medyków i farmaceutów. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany.

Czytaj więcej o lekach w Money.pl
Spada sprzedaż leków Sprzedaż tych leków była o blisko 600 mln złotych mniejsza niż w 2011 roku.
Ustawa refundacyjna to droższe leki, bo... Koncerny farmaceutyczne, hurtownie oraz właściciele aptek podwyższają ceny leków sprzedawanych bez recepty. To skutki ustawy refundacyjnej.
Polacy wydali na to w rok prawie 23 mld złotych Duży wpływ na tak znaczną kwotę miała ustawa, która obowiązuje od początku tego roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)