Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest przeciw obniżce "chorobowego"

0
Podziel się:

Policyjni związkowcy zdecydowali w środę o ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko projektowi obniżenia zasiłków chorobowych.

Protest przeciw obniżce "chorobowego"
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Policyjni związkowcy zdecydowali w środę o ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. W piątek o ewentualnym proteście w tej sprawie zdecyduje federacja związków wszystkich służb mundurowych.

_ - Podjęliśmy uchwałę: ogłaszamy ogólnopolską akcję protestacyjną _ - poinformował przewodniczący NSZZ Policjantów Grzegorz Nems. Tego dnia zebrał się zarząd krajowy policyjnego związku.

_ - Planujemy pikiety jeszcze w czerwcu, ale to wszystko jest jeszcze w trakcie ustaleń _ - powiedział Nems, nie podając konkretniej daty. Dodał, że prawdopodobnie policjanci będą pouczać sprawców wykroczeń, zamiast karać ich mandatami oraz oflagują jednostki. Na 24 czerwca zapowiedział konferencję prasową związkowców służb mundurowych i przewodniczących trzech największych central związkowych: NSZZ _ Solidarność _, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Związkowcy protestują przeciw dwóm rządowym projektom: dotyczącym obniżenia - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy oraz zmianom w systemie rentowym służb mundurowych.

Natomiast przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl poinformował PAP, że w piątek o ewentualnym proteście będzie dyskutować Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Uchwałę o podjęciu działań protestacyjnych krajowa komisja wykonawcza związku pograniczników podjęła w zeszłą środę. Tego samego dnia uchwałę o gotowości do pojęcia akcji protestacyjnej podjęło prezydium zarządu głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Z kolei przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa Krzysztof Hetman powiedział PAP, że zarząd główny tej organizacji we wtorek podjął uchwałę o gotowości do przystąpienia do akcji protestacyjnej w ramach Federacji. Natomiast w czwartek o ewentualnej akcji protestacyjnej będzie rozmawiać zarząd krajowy Związku Zawodowego Strażaków _ Florian _ - poinformował jego przewodniczący Krzysztof Oleksak.

W ubiegłym tygodniu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zwróciła się do premiera Donalda Tuska o spotkanie w sprawie projektu obniżenia zasiłków chorobowych. W razie braku reakcji rządu, zapowiedzieli podjęcie akcji protestacyjnej.

Według Federacji prace nad projektem w sprawie zasiłków chorobowych są _ przykładem ewidentnego łamania zasad dialogu społecznego i braku konsultacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe, o czym świadczy fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony MSW na przesłane opinie _.

Odnosząc się do zarzutów związkowców, rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak powiedziała wtedy, że projekt był konsultowany ze stroną związkową. _ Nie możemy uznać, że strona związkowa była pominięta w opiniowaniu tych przepisów. Związkowcy zgłaszali swoje uwagi i odnosili się do tego projektu _ - zaznaczyła. Dodała, że prace nad projektem trwały od wielu miesięcy.

Projekt zmian w kilku ustawach, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych w służbach rząd przyjął 28 maja. Żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich _ chorobowe _ wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Propozycja zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Rząd w końcu maja przyjął także projekt podobnych regulacji w odniesieniu do sędziów i prokuratorów.

Przepisy zabraniają funkcjonariuszom służb mundurowych strajkować. Nie zabraniają za to podejmowania akcji protestacyjnych w różnych formach, jak np. oflagowanie komend i posterunków, prowadzenie tzw. strajku włoskiego czy też uczestniczenie w pikietach.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)