Notowania

rolnicy
15.06.2012 13:39

Protest rolników. Czekają na przyjazd ministra

Przed siedzibą szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) zachodniopomorscy rolnicy kontynuują rozpoczęty wczoraj protest.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JWGreen/wikipedia.org)

Przed siedzibą szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) zachodniopomorscy rolnicy kontynuują rozpoczęty wczoraj protest przeciwko - jak mówią - złej polityce rolnej rządu. Przed ANR jest około stu rolników i trzydzieści ciągników.

Jak powiedział PAP przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal, rolnicy będą kontynuowali protest do 25 czerwca br.

_ - Czekamy teraz na przyjazd prezesa ANR i ministra rolnictwa, żeby porozmawiać z nimi o naszych problemach _ - dodał.

Na ciągnikach, które rolnicy przyprowadzili pod siedzibę Agencji, zawieszono kartki z napisem: _ własność banku _. Na transparentach można przeczytać m.in.: _ Dość wyprzedaży polskiej ziemi _, _ Rząd PO zagładą polskiego rolnictwa _ czy _ Rolnik już nie może, a rząd mu nie pomoże _.

Rolnicy protestują m.in. przeciwko temu, że ziemia - ich zdaniem - trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem, zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup.

Protestujący domagają się uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi. Protestujący chcą też konsultacji społecznych w sprawie projektowanych zmian opodatkowania gospodarstw.

Wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników zapowiadał premier Donald Tusk. Obecnie resort finansów przygotowuje założenia do projektu ustawy. Podatek miałby obowiązywać od 2013 r.

Protestujący domagają się też zwiększenia limitów i zwrotu pełnej akcyzy za paliwo rolnicze, zrównania dopłat obszarowych z krajami tzw. starej UE i dopłat do kredytów na zakup ziemi. Rolnicy chcą również pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską na temat zmniejszenia płatności bezpośrednich.

Znowelizowana ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa weszła w życie w grudniu 2011 r. Jej najbardziej kontrowersyjny zapis stanowi, że obecni dzierżawcy będą musieli zwrócić Agencji Nieruchomości Rolnych 30 proc. ziemi, którą aktualnie użytkują. W zamyśle rządu taki przepis pozwoli na pozyskanie dodatkowych gruntów, dzięki którym rolnicy będą mogli powiększyć swoje gospodarstwa.

W zasobie ANR jest prawie 1,96 mln ha, z czego 1,47 mln ha stanowią grunty wydzierżawione. Ponadto Agencja dysponuje prawie 100 tys. ha nieruchomości nierolnych, spośród których ponad dwie trzecie znajdują się w obrębie granic miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Właśnie zakończyli 13-dniowy protest. Sukces? Rolnicy, prowadzący przez 13 dni okupację sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, dziś wieczorem zakończyli protest i opuścili gmach.
Rotacyjna okupacja urzędu. Przez mrozy Protestujący domagają się od rządu pomocy dla rolników poszkodowanych przez mrozy.
Rolnicy blokują miasto. Wzywają Sawickiego Rolnicy około 90 ciągnikami kontynuują rozpoczętą wczoraj wieczorem blokadę centrum Bydgoszczy w okolicy urzędu wojewódzkiego.
Tagi: rolnicy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz