Notowania

chiny
18.09.2011 06:03

Protestują, bo przez fabrykę chorują na raka

Około 500 mieszkańców wsi we wschodnich Chinach demonstruje od kilku dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(egorgrebnev/CC/Flickr)

Około 500 mieszkańców wsi we wschodnich Chinach demonstruje od kilku dni przeciwko zanieczyszczeniu środowiska, które przypisują miejscowej fabryce paneli słonecznych - poinformowały władze lokalne.

Protestujący zebrali się po raz pierwszy kilka dni temu przed fabryką Zhejiang Jinko Solar Co., domagając się wyjaśnień w sprawie zanieczyszczeń, które ich zdaniem spowodowały co najmniej 31 zachorowań na raka i wywołały masowe śnięcie ryb w miejscowej rzece. Niektórzy wdarli się do środka, przewrócili osiem pojazdów i zniszczyli biura - poinformowały w komunikacie władze prowincji Haining.

Dwa dni temu demonstrujący uszkodzili cztery wozy policyjne. Okoliczni mieszkańcy powiedzieli przez telefon, że protesty odbywają się od tego czasu codziennie.

Władze Hainingu podały, że odpady przemysłowe wytwarzane przez fabrykę nie były zgodne z obowiązującymi normami, wobec czego zwrócono się do fabryki o wstrzymanie produkcji. Niebawem ma też dojść do spotkania protestujących z przedstawicielami władz.

W komunikacie jest też mowa o zatrzymaniu w pierwszej połowie września 33-letniego mężczyzny, który _ rozpowszechniał w internecie fałszywą informację _ o wzroście zachorowań na raka w pobliskiej wiosce Hongxiao.

64-letni mieszkaniec Hongxiao powiedział agencji AP, że fabryka wypuszcza ścieki do rzeki oraz wytwarza gęsty dym, który dostaje się do atmosfery z kilkunastu kominów. _ - Wieśniacy zdecydowanie żądają przeniesienia fabryki w inne miejsce. Bardzo się martwię o zdrowie młodych _ - powiedział.

O innych akcjach protestacyjnych w Chinach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/95678_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinscy;taksowkarze;protestuja;bo;droga;jest;benzyna,255,0,884223.html) Ceny ropy rekordowe. Taksówkarze nie jeżdżą Ponad 1000 taksówkarzy z turystycznego miasta Hangzhou zastrajkowało dziś w proteście przeciwko rosnącym cenom benzyny
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/135492_s.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pielegniarki;kazda;okupacja;jest;trudna,34,0,796962.html) Pielęgniarki: Każda okupacja jest trudna Protestujące pielęgniarki spotkały się z minister zdrowia Ewą Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/128923_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/antyrzadowa;manifestacja;w;chinach,188,0,774844.html) Antyrządowa manifestacja w Chinach Mieszkańcy Kraju Środka biorą przykład z krajów arabskich i organizują się w internecie.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz