Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty na ukrainie
03.12.2013 08:02

Protesty na Ukrainie. Demonstranci czekają na dymisję premiera

Opozycja zarzuca Azarowowi i całej ekipie prezydenta Wiktora Janukowycza bezprawne podjęcie decyzji o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

1/5

fot: PAP/EPA

Demonstranci z Majdanu Niepodległości w Kijowie przyszli dziś rano przed siedzibę parlamentu, w którym o godz. 9 czasu polskiego powinna rozpocząć się debata nad wnioskiem opozycji o zdymisjonowanie rządu premiera Mykoły Azarowa.

Opozycja zarzuca Azarowowi i całej ekipie prezydenta Wiktora Janukowycza bezprawne podjęcie decyzji o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE.

Władze oskarżane są także o sprowokowanie z pomocą wynajętych dresiarzy ataku na administrację prezydencką w niedzielę, podczas którego ucierpiało ok. 300 osób.

Przed parlamentem znajduje się kilka tysięcy zwolenników opozycji. Część z nich blokuje wejście do siedziby rządu. Wszystkie dojazdy do siedziby Rady Najwyższej (parlamentu) są zastawione pojazdami milicyjnymi. Dojścia budynku chroni potrójny kordon milicjantów z oddziałów specjalnych Berkut.

W nocy przy wejściu do parlamentu w błyskawicznym tempie zbudowano scenę. Gromadzą się przy niej grupki młodych ludzi w strojach sportowych. Nazywani są oni _ tituszkami _, od nazwiska chuligana, który wiosną na oczach milicji pobił dwójkę reporterów relacjonujących opozycyjną demonstrację.

Dziś nad ranem MSW Ukrainy wydało komunikat, w którym zaapelowało do protestujących, by nie ulegali prowokacjom. W poniedziałek premier Azarow mówił na spotkaniu z ambasadorami UE, Stanów Zjednoczonych i Kanady, że sytuacja z protestami nosi znamiona przewrotu, a według informacji rządu demonstranci przygotowują się do zajęcia siedziby parlamentu.

Zgromadzeni na Majdanie Niepodległości, którzy w niedzielę zajęli kijowski ratusz i dom związków zawodowych, w poniedziałek wieczorem opanowali jeszcze jeden budynek - Pałac Październikowy, w którym zazwyczaj odbywają się uroczyste akademie i koncerty.

Ochrona nie stawiała oporu, a opozycja wyjaśniła, że Pałac potrzebny jest do ogrzewania marznących na dworze ludzi. Rankiem temperatura w Kijowie wynosiła minus 4 stopnie Celsjusza.

Prounijne demonstracje na Ukrainie, zorganizowane najpierw przez działaczy społecznych i dziennikarzy, rozpoczęły się 21 listopada. Kilka dni później protesty zaczęła zwoływać także opozycja.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m94088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;janukowycz;nie;bedzie;rozpedzania;protestow,47,0,1430063.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janukowycz zapewnia: Nie rozpędzę protestów
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/231/m290023.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;flagi;ue;sprzedaja;sie;jak;swieze;buleczki,82,0,1429842.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Flagi UE sprzedają się tam jak świeże bułeczki
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m290775.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/obala;rzad;w;kijowie;tusk;i;komorowski;wspolnie;o;ukrainie,232,0,1433320.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obalą rząd w Kijowie? Tusk i Komorowski wspólnie o Ukrainie
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m290671.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szef;msw;na;ukrainie;ostrzega,167,0,1432743.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef MSW na Ukrainie ostrzega
Tagi: protesty na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz