Notowania

protesty na ukrainie
22.12.2013 15:46

Protesty na Ukrainie. Opozycja chce stworzyć "Solidarność"

- Ten ruch musi być dobrze zorganizowany. Ostatecznym celem jest zmienienie całego kraju - przekonuje Arsenij Jaceniuk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukraińska opozycja nie ma zamiaru rezygnować z protestów. Od dziś ma być to sformalizowany społeczny ruch Majdan. W tradycyjnej, piątej już, weekendowej manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Opozycjoniści i działacze społeczni chcą, aby ruch Majdan stał się narzędziem wpływu na obecne władze. Arsenij Jaceniuk z partii Batkiwszczyna przyznał, że ruch ma być czymś na kształt polskiej "Solidarności".

- _ O tym właśnie myślimy. Ma to przypominać "Solidarność". Narodowy ruch, który nie jest tylko polityczny, tylko taki, który będzie reprezentował wszystkie sfery i wszystkie społeczne grupy w moim kraju. Musi być dobrze zorganizowany. Ostatecznym celem jest zmienienie całego kraju _ - przekonuje Jaceniuk.

Ta propozycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez uczestników wiecu. Opozycjoniści dziękowali wszystkim, którzy biorą udział od ponad miesiąca w początkowo proeuropejskich, a obecnie antyrządowych i antyprezydenckich manifestacjach.

Polityk pytany o sprawę zwolnienia Michaiła Chodorkowskiego dodał, że liczy na podobny rozwój sytuacji na Ukrainie:

- _ Popieramy wolność. Chodorkowski przetrwał i został zwolniony. Mamy nadzieję, że Julia Tymoszenko także zostanie zwolniona _ - dodał.

W demonstracjach uczestniczy jednak coraz mniej osób. W ten weekend było mniej uczestników niż tydzień temu i mniej niż 2 tygodnie temu, kiedy padł rekord protestów i na ulice stolicy wyszło kilkaset tysięcy osób.

Władze ignorują manifestacje i dotąd spełniły tylko jedno żądanie protestujących: zwolniono z więzień i aresztów osoby zatrzymane w czasie demonstracji. Winni brutalnej pacyfikacji 30 listopada nie zostali ukarani, a prezydent nie ma zamiaru zmieniać składu rządu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz