Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. W czwartek spotkanie u premiera

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie po przedstawieniu przez premiera Donalda Tuska informacji ws. Ukrainy lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zaproponował szefowi rządu, by ten powołał radę kryzysową działającej przy Radzie Ministrów, skupiającej ludzi z różnych obozów politycznych.

Protesty na Ukrainie. W czwartek spotkanie u premiera
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Premier Donald Tusk zaprosił na jutro godzinę 17 na spotkanie w sprawie sytuacji na Ukrainie m.in. b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza, a także liderów partii opozycyjnych i europosłów zajmujących się sprawami Ukrainy - poinformowała rzecznik rządu.

_ - Jest taka potrzeba, by wspólnie wymienić się doświadczeniami i wypracować jakieś rozwiązania. Jutro będę miała informację, kto z zaproszonych potwierdził uczestnictwo w spotkaniu _ - zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, pomysł spotkania narodził się po środowej debacie w Sejmie nt. Ukrainy.

Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie po przedstawieniu przez premiera Donalda Tuska informacji ws. Ukrainy lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zaproponował szefowi rządu, by ten powołał radę kryzysową działającej przy Radzie Ministrów, skupiającej ludzi z różnych obozów politycznych. Według Palikota rada miałaby wypracować długookresową strategię wobec Ukrainy, a także oddziaływać na bieżący kryzys. W skład rady mieliby wejść - zgodnie z propozycją Palikota - m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier, senator Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł Paweł Kowal.

Od wtorku sytuacja w Kijowie uległa eskalacji. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku. Według ukraińskiego resortu zdrowia w starciach w Kijowie zginęło już 26 osób; 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się od kilkuset do 1000.

Unia Europejska zasygnalizowała w środę możliwość sankcji wobec władz Ukrainy. Także USA rozważą nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za użycie siły; trwają konsultacje w tej sprawie z Unią Europejską - powiadomił zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)