Notowania

protesty w hiszpanii
21.02.2012 20:35

Protesty w Hiszpanii. Zatrzymano ponad 40 osób

Tysiące uczniów i studentów protestują przeciwko cięciom nakładów na edukację oraz brutalność sił porządkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

W Walencji 70 tys. tys. ludzi, w większości młodych - studentów, uczniów, ale także nauczycieli i rodziców - manifestowały przeciw cięciom nakładów na edukację oraz brutalności policji.

Podczas protestu doszło do niepokojów i 26 osób aresztowano. Użycie siły przez policję stało się początkiem protestu. Od kilku godzin nieprzejezdne jest centrum miasta. Zebrani zapowiadają, że nie rozejdą się dopóki policja nie wypuści aresztowanych. Dziś późnym wieczorem marsze solidarności z Walencja odbędą się w kilkunastu hiszpańskich miastach.

Premier Mariano Rajoy zaapelował o spokój i nawoływał do odpowiedzialnego zachowania, aby _ nie psuć wizerunku Hiszpanii za granicą _.

Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz przyznał, że _ w niektórych przypadkach _ policja użyła nadmiernej siły wobec protestującej młodzieży. Zapowiedział wystąpienie w tej sprawie na forum parlamentu.

Wczoraj do rozproszenia demonstracji policja użyła pałek i zagroziła użyciem gumowych kul. Kilkanaście osób odniosło obrażenia. Dzisiaj funkcjonariuszy było już mniej, a niektóre ulice zamknięto dla ruchu, aby mogli nimi przejść manifestujący. Użycie siły tłumaczono _ agresywnym zachowaniem _ protestujących.

ZOBACZ RELACJĘ Z ZAMIESZEK W WALENCJI:

Na znak protestu młodzi ludzie nieśli książki i skandowali hasła _ Złodzieje do więzienia, pieniądze na edukację _ i _ Wolność dla zatrzymanych studentów _. Około tysiąca osób zebrało się przed siedzibą lokalnych władz, wznosiło okrzyki przeciw burmistrz miasta, Ricie Barberze.

ZOBACZ CO DZIAŁO SIĘ WIECZOREM NA ULICACH WALENCJI

Ponad 200 studentów okupowało budynek wydziału geografii i historii uniwersytetu w Walencji, gdzie przygotowywany jest plan działania. Protestujący wywiesili napis: _ Nie dla represji policji _.

Demonstracje rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu niedaleko szkoły publicznej Lluis Vives. Policja zatrzymała wówczas nieletniego ucznia i w kajdankach przewiozła go na komisariat. Do uczniów, którzy do udziału w manifestacji nawoływali w internecie, wkrótce dołączyli studenci.

W ciągu trwających od kilku dni zamieszek policja zatrzymała ponad 40 młodych ludzi, w tym ośmiu nieletnich, a kilkadziesiąt osób odniosło obrażenia.

O protestach w Hiszpanii czytaj w Money.pl
Nie chcą tanich linii, więc odwołują 121 lotów To już dziesiąty jednodniowy strajk pilotów Iberii od grudnia 2011 roku.
Kraj sparaliżowany. Znowu protesty, bo... Ludzie boją się większego bezrobocia, ale czy może być jeszcze gorzej?
Dziesiątki strajków. Zatrzymają całą Hiszpanię Do wieczora na ulice miast wyjdzie aż 57 manifestacji. Jej uczestnicy sprzeciwiają się przyjętej przez rząd reformie rynku pracy.
Tagi: protesty w hiszpanii, hiszpania, protesty, strajk, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz