Notowania

protesty na ukrainie
13.12.2013 11:00

Protesty w Kijowie. Najbogatszy Ukrainiec krytykuje użycie siły

Polityk uważa, że obecnie najważniejszym zadaniem Ukraińców jest utrzymanie niepodległości i integralności terytorialnej państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rinat Achmetow, wpływowy polityk z najbliższego otoczenia prezydenta Wiktora Janukowycza, zaapelował o dialog między władzami a opozycją w celu zażegnania konfliktu.

_ - To, że pokojowo nastawieni ludzie wyszli na pokojowe akcje protestu mówi o tym, że Ukraina jest wolnym i demokratycznym państwem. I z tej drogi Ukraina nie zejdzie. To, że w tych dniach ucierpieli ludzie, jest niedopuszczalne. Jestem przekonany, że dziś, w tym trudnym dla naszego kraju momencie, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i powściągliwe działanie _ - głosi przekazany mediom komunikat Achmetowa.

Oligarcha oświadczył, że wypowiada się o sytuacji na Ukrainie w odpowiedzi na liczne pytania o jego stanowisko wobec wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od ponad trzech tygodni zbierają się zwolennicy integracji europejskiej, niezadowoleni z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

_ - Ukraina i jej prezydent przez trzy lata kroczyli europejskim szlakiem i wiele w tym czasie w kierunku integracji z UE zrobiono. W Wilnie nie podpisano umowy stowarzyszeniowej i wszyscy zaczęli pytać: co się stało? Ukraina ogłosiła pauzę? Ukraina się zatrzymała? Ukraina poszła w inną stronę? Wszyscy chcą mieć jasność. Ludzie zaczęli szukać odpowiedzi na te pytania i dlatego wyszli na Majdan _ - czytamy w oświadczeniu.

Achmetow uważa, że obecnie najważniejszym zadaniem Ukraińców jest utrzymanie niepodległości i integralności terytorialnej państwa. _ - Jesteśmy jednym krajem i nie można go dzielić _ - napisał.

_ - Opowiadam się za okrągłym stołem. Chcę, by politycy, władze, opozycja i autorytety moralne kraju usiedli przy stole rozmów i podjęli decyzje, z których będziemy dumni. Powtarzam: będziemy dumni, a nie zawstydzeni. Należy podjąć decyzje, od których wygra i Ukraina i każdy Ukrainiec _ - podkreślił.

Zdaniem biznesmena Ukrainie potrzebny jest kompromis, który jest niezbędny dla przyszłości kraju. _ - I niech przy tym stole politycy utracą swoje notowania w rankingach. Najważniejsze jest, by wzrastał ranking Ukrainy _ - oświadczył Achmetow.

Tagi: protesty na ukrainie, rinat achmetow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz