Notowania

protesty w turcji
15.03.2014 16:38

Protesty w Turcji. Premier oskarża zmarłego nastolatka o terroryzm

Jego wypowiedź może podsycić utrzymujące się w kraju napięcia społeczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan powiedział, że 15-latek, który zmarł kilka dni temu na skutek obrażeń odniesionych w ubiegłym roku podczas antyrządowych protestów, miał powiązania z organizacjami terrorystycznymi.

Jego wypowiedź może podsycić utrzymujące się w kraju napięcia społeczne - pisze Reuters._ - Ten dzieciak, który miał w kieszeniach metalowe kulki, w ręku trzymał procę, zasłaniał sobie twarz szalikiem i był zwerbowany przez organizacje terrorystyczne, niestety został poddany działaniu gazu łzawiącego _ - powiedział Erdogan w piątek wieczorem podczas wiecu w południowo-wschodniej części kraju, przed wyborami lokalnymi 30 marca.

W czerwcu ubiegłego roku 14-letni wówczas Berkin Elvan przypadkiem trafił na uliczne starcia w Stambule między policją a uczestnikami antyrządowych protestów, gdy wyszedł z domu po zakupy. Został trafiony w głowę ciężkim przedmiotem, najprawdopodobniej policyjnym kanistrem, po czym zapadł w śpiączkę. Pod jego szpitalem regularnie odbywały się czuwania. Chłopiec zmarł we wtorek.

W ostrych słowach Erdogan skrytykował wczoraj także rodziców Berkina i zasugerował, że w rzeczywistości nie wyszedł on z domu po zakupy, lecz w innym celu, którego nie sprecyzował. Rodzina Berkina to alawici, członkowie mniejszości religijnej wyznającej liberalną wersję islamu; alawici wielokrotnie nie zgadzali się z polityką Erdogana, który jest oskarżany o próbę islamizacji kraju.

Po pogrzebie 15-latka kilkaset tysięcy ludzi wyszło w środę na ulice miast w Turcji. W niektórych miejscach protesty przerodziły się w zamieszki, podczas których dwie osoby zginęły. Były to najgwałtowniejsze protesty od czasu zeszłorocznych demonstracji przeciw rządowym planom likwidacji parku Gezi w Stambule.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty w turcji, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz