Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Turcji zaszkodzą otwarciu negocjacji z UE?

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec otwarcie skrytykowała brutalne tłumienie przez policję antyrządowych protestów ulicznych w Turcji.

Protesty w Turcji zaszkodzą otwarciu negocjacji z UE?
(ec.europa.eu)
bESPqQdN

Kanclerz Niemiec otwarcie skrytykowała brutalne tłumienie przez policję antyrządowych protestów ulicznych w Turcji. Powstrzymała się jednak od zażądania, by Unia Europejska zawiesiła w związku z tym rozmowy akcesyjne z Ankarą.

Swoje opinie kanclerz Niemiec wyraziła na antenie niemieckiej telewizji RTL. Najbardziej wstrząsnęły nią nagrania z ostatniego weekendu, pokazujące jak policja siłą usuwa ludzi ze stambulskiego parku Gezi, który stał się centrum protestów przeciwko rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Na pytanie, czy reakcja Ankary na protesty odpowiada postępowaniu w takich sytuacjach kandydata na członka Unii Europejskiej, Merkel powiedziała, że według niej _ to co się dzieje w tej chwili w Turcji, nie odpowiada naszemu pojęciu szanowania prawa do protestu i wolności słowa _.

bESPqQdP

_ - To są okropne obrazy. Mogę jedynie mieć nadzieję, że te problemy zostaną rozwiązane w sposób pokojowy _ - powiedziała kanclerz.

Politycy unijni są podzieleni w kwestii czy ewentualne zawieszenie rozmów akcesyjnych z Ankarą pomoże czy też zaszkodzi procesowi demokratyzacji Turcji. Bruksela twierdzi, że Berlin niechętnie patrzy na otwarcie w tym miesiącu nowego obszaru w negocjacjach z Ankarą. Według niemieckiego MSZ rozpoczęte w 2005 roku rozmowy o przystąpieniu Turcji do UE będą _ bardzo, bardzo długim procesem _.

Kanclerz Merkel popiera rozmowy akcesyjne z Turcją, ale jednocześnie podchodzi sceptycznie do jej przyszłego członkostwa w UE. Niemcy, będące największą gospodarką Europy, utrzymują bliskie kontakty z Turcją ze względu na to, że Turcy stanowią największą mniejszość w RFN.

ZOBACZ WIDEO Z WYDARZEŃ W TURCJI:

Ugrupowania obrońców praw człowieka podają, że w ciągu ponad dwóch tygodni protestów w Turcji życie straciło pięć osób, a ponad 5 tys. zostało rannych w starciach z siłami bezpieczeństwa.

bESPqQdV
Czytaj więcej w Money.pl
Policja przerwała turecki pogrzeb? Przejęcie przez policję kontroli nad placem Taksim w Stambule nie zniechęciło Turków protestujących przeciwko rządowi.
Turcja: Sytuacja w Stambule wciąż się pogarsza Jak poinformowała agencja Reutera powołując się na świadków, na głównej alei prowadzącej do placu Taksim wzniesiono barykady.
Erdogan chce zgody? Będzie spotkanie Wicepremier Bulent Arinc dodał, że nielegalne demonstracje nie będą dłużej w Turcji tolerowane. Żyjemy w państwie prawa.
bESPqQeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)