Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Prywatne szpitale wpływają na lepszą jakość także publicznych"

0
Podziel się:

Prywatne szpitale wpływają na podnoszenie jakości i standardów w leczeniu szpitalnym w sektorze publicznym - przekonywali uczestnicy IV Kongresu Szpitali Prywatnych.

"Prywatne szpitale wpływają na lepszą jakość także publicznych"
(beerkoff/iStockphoto)

Prywatne szpitale wpływają na podnoszenie jakości i standardów w leczeniu szpitalnym w sektorze publicznym, są ważnym partnerem publicznej ochrony zdrowia w Polsce - przekonywali uczestnicy IV Kongresu Szpitali Prywatnych.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP) Andrzej Sokołowski podkreślał, że opinia o szpitalach prywatnych, jako placówkach nastawionych tylko na zysk jest krzywdząca. - _ Szpitale prywatne to placówki innowacyjne, które mogą wspierać publiczny system. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale potrzebujemy mniej podejrzliwości, a więcej zaufania _ - zaznaczył.

Także wiceprezes OSSP i wiceprezes Pracodawców RP Andrzej Mądrala przekonywał, że misją szpitali prywatnych nie jest zarabianie pieniędzy, o czym świadczyć może fakt, że większość placówek przeznacza swoje zyski na rozwój, nowe placówki, nowy sprzęt.

- _ Wkład szpitali prywatnych w ochronę zdrowia to setki milionów zł poniesione na inwestycje, których kosztów nie poniosło państwo _ - zaznaczył. Dodał, że prywatne szpitale wpływają na podnoszenie jakości w leczeniu szpitalnym.

Ocenił, że dalszy rozwój szpitali prywatnych wymaga mechanizmów gwarantowania inwestycji m.in. poprzez badanie potrzeb populacyjnych i epidemiologii, wyznaczanie strategicznych celów przez resort zdrowia.

Wskazywał także na nierówności w przyznawaniu przez NFZ kontraktów i promowanie placówek publicznych. _ Udział szpitali prywatnych w budżecie NFZ na leczenie szpitalne to zaledwie 5,75 proc. _ - wyjaśnił.

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos przyznała, że środki kontraktowane przez prywatne podmioty są mniejsze niż przez podmioty publiczne, jednak - jak wyjaśniała - wynika to m.in. z rodzajów świadczeń medycznych oferowanych przez placówki. Zapewniła, że placówki prywatne są przy kontraktowaniu traktowane tak samo jak publiczne i dodała, że od tego roku funkcjonują nowe kryteria przy ocenie ofert - ciągłość, kompleksowość, jakość i dostępność.

Jak mówiła, widać że sektor prywatnych podmiotów rozwija się, ponieważ coraz więcej tych placówek staje do konkursów o kontrakty z NFZ. _ Oby ten sektor rozwijał się jak najprężniej, bo wymusza on zmiany jakościowe na lepsze w sektorze publicznym _ - zaznaczyła.

B. premier, europoseł Jerzy Buzek podkreślił, że ochrona zdrowia z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli jest na pierwszym miejscu. Przypomniał, że 25 lat temu rozpoczęła się transformacja systemu w Polsce, także systemu ochrony zdrowia. Według Buzka, _ niedobry jest mentalny podział na to co prywatne i publiczne _, a ochrona zdrowia może funkcjonować nie tylko na bazie państwowej, ale także prywatnej. Zastrzegł jednak, że potrzebny jest wówczas dobry system kontroli nad wszystkimi rodzajami placówek. _ Chodzi o to, aby system funkcjonował w oparciu o standardy wyznaczone przez resort zdrowia, jakość była oceniana przez pacjentów, a efektywność placówek - przez płatnika _ - mówił.

_ Szpitale prywatne stanowią obecnie mocną część w systemie ochrony zdrowia i wpływają na pozytywne zmiany w placówkach publicznych _ - ocenił.

Buzek przypomniał, że to jego rząd wprowadził reformę polegającą na odejściu od budżetowego finansowania ochrony zdrowia i przejście na system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz kasy chorych. _ 15 lat temu stworzyliśmy rynek pacjenta i płatnika, konkurencję kas chorych, decentralizację systemu _ - wyjaśnił. Jak mówił, wszystko to zostało zdemontowane w 2003 r. poprzez przeniesienie wszystkich pieniędzy do centrali NFZ. Zwrócił jednak uwagę, że to co pozostało do tej pory i dobrze funkcjonuje, to wprowadzony 15 lat temu system prywatnej podstawowej opieki zdrowotnej. _ Nikt nie kwestionuje tego, że w POZ leczymy się w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z NFZ _ - podkreślił.

Przyznał, że system kas chorych był daleki od idealnego, jednak trudno ocenić, jak by się rozwinął. Jak mówił, nie jest zwolennikiem przywrócenia kas chorych obecnie, ale w reformowaniu systemu warto korzystać z tych rozwiązań, które się sprawdziły.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier powołał nowego prezesa NFZ _ Pierwsze wyzwanie to ustawa wprowadzająca dyrektywę transgraniczną, ponieważ ta regulacja będzie oddziaływać na system ochrony zdrowia _ - obiecał Jędrzejczyk.
Sprawdź, kto będzie nowym szefem NFZ Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Tadeusza Jędrzejczyka na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - podało Ministerstwo Zdrowia.
Kto zostanie nowym prezesem NFZ? Konkurs na prezesa NFZ został ogłoszony na początku maja. Od grudnia ub. roku obowiązki szefa NFZ pełnił wiceprezes Marcin Pakulski, od 28 lutego zastąpiła go wiceprezes Wiesława Kłos.
Arłukowicz szuka chętnego na szefa NFZ Kandydat musi mieć co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie i sześcioletni staż pracy.
NFZ ma dobre wiadomości dla pacjentów Fundusz zapowiada, że dzięki obniżeniu wyceny tej procedury, w 2014 r. możliwy jest wzrost liczby operacji zaćmy.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)