Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja będzie kontynuowana

0
Podziel się:

Proces prywatyzacji będzie kontynuowany niezależnie od stanowiska Sejmu w tej sprawie. Posłowie otrzymają informacje o przygotowanych procesach prywatyzacyjnych - poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu premier Marek Belka.

Prywatyzacja będzie kontynuowana

"Decyzje i przebieg procesu prywatyzacyjnego są niezależne od stanowiska lub braku stanowiska Sejmu w tych konkretnych sprawach. A więc będziemy realizować nasze zamierzenia w tym zakresie licząc, iż informacją którą przekażemy Sejmowi w najbliższym czasie stworzy dla tych pozytywną atmosferę i jeżeli są jakieś wątpliwości co do tego to pozwoli przekonać poszczególnych posłów" - powiedział Belka.

Dodał, że w najbliższym czasie Rada Ministrów prześle do Sejmu informacje na temat stanu prywatyzacji dwóch przedsiębiorstw PKO BP i Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Zdaniem premiera działania rządu w zakresie prywatyzacji wynikają również z decyzji Sejmu.

"Przypominam, że aneksem do ustawy budżetowej corocznie jest program prywatyzacji" - powiedział Belka.

Sejm przyjął w piątek uchwałę, zgodnie z którą rząd przedstawić ma założenia prywatyzacji niektórych spółek, m.in. PKO BP. Posłowie oczekują, że do czasu sejmowej debaty i zajęcia przez Sejm stanowiska wobec tych założeń ostateczne decyzje związane z prywatyzacją tych firm będą wstrzymane.

Zgodnie z uchwałą rząd ma przedstawić Sejmowi niezwłocznie założenia prywatyzacji PKO BP i PGNiG, GPW, WSiP, spółek z sektora elektroenergetycznego, węglowego i zakładów chemii polskiej, a także założenia dotyczące ewentualnej sprzedaży, bądź przekazania innym podmiotom, należących do Skarbu Państwa akcji PZU SA i BGŻ, KGHM i PKN Orlen.

Uchwała stanowi, że do czasu poselskiej debaty i zajęcia przez Sejm stanowiska wobec tych założeń ostateczne decyzje związane z prywatyzacją tych firm powinny być wstrzymane.

Przeprowadzenie prywatyzacji PKO BP w 2004 roku jest jednym z głównych celów resortu skarbu. Pod koniec sierpnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu akcje banku. MSP podawało, że zamierza osiągnąć ze sprzedaży akcji PKO BP przychody na poziomie 5-6 mld zł.

Uchwała powstała po pracach nad dwoma innymi projektami uchwał dotyczących prywatyzacji, złożonymi przez posłów opozycji.

Za uchwałą głosowało w piątek 393 posłów, sześciu było przeciw, natomiast pięciu się wstrzymało.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)