- poinformował PAP przedstawiciel ES SA.
'Sprawa prywatyzacji podkrakowskiej Elektrowni Skawina jest kontynuowana i jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia powinna znaleźć swój finał' - powiedział w piątek Zbigniew Kochański, członek zarządu i dyrektor ekonomiczny ES SA.
Według niego resort skarbu podtrzymuje zamiar prywatyzacji skawińskiej elektrowni. Do podpisania umowy jest też gotowa strona amerykańska.
'Wszystkie informacje z ministerstwa skarbu wskazują, że umowa zostanie podpisana, a strona amerykańska jest do niej w pełni gotowa' - powiedział Kochański.
Dodał, że w piątek przyjeżdża do Skawiny delegacja PSEG, która z zarządem spółki będzie omawiać m.in. zagadnienia dotyczące wielkości produkcji w przyszłym roku.
Według informacji przekazanych PAP przez prezesa spółki Ryszarda Młodzianowskiego pod koniec sierpnia tego roku, wynegocjowana umowa przewiduje, że grupa PSEG przejmie początkowo 35 proc. akcji elektrowni, płacąc za nie ponad 25 mln dolarów.
Planowane jest także podwyższenie kapitału akcyjnego spółki o równowartość około 7 mln USD przez nową emisję akcji, która pozwoli inwestorowi przekroczyć pułap 50 proc. akcji ES.
W zaproponowanym przez zarząd spółki i przyjętym przez PSEG pakiecie inwestycyjnym dla elektrowni uzgodniono, że na inwestycje zostanie przeznaczone 56 mln USD w ciągu pięciu lat.
Środki te trafią na inwestycje ekologiczne mające na celu dotrzymanie norm ochrony środowiska po 1 stycznia 2006 roku oraz modernizację parku maszynowego zmierzającą do obniżenia kosztów zmiennych wytwarzania energii.
Wynegocjowany pakiet socjalny zakłada gwarancje zatrudnienia dla ponad 700-osobowej załogi, gwarancje dotyczące odszkodowań dla pracowników zwalnianych przed upływem okresu tych gwarancji oraz premię prywatyzacyjną dla pracowników.
Strategia elektrowni zakłada rozwijanie produkcji energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, dzięki czemu stanie się w najbliższych latach alternatywnym dostawcą ciepła dla Krakowa. Głównym jej konkurentem w tym sektorze jest Elektrociepłownia Kraków SA, należąca do francuskiego koncernu Electricite de France.
Obecnie Skawina za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie (MPEC) dostarcza około 22 proc. ciepła dla miasta.
Głównymi odbiorcami produkowanej przez nią energii są zakłady energetyczne w Krakowie i Tarnowie oraz Beskidzka Energetyka SA w Bielsku Białej.
Elektrownia Skawina SA osiągnęła w 2000 roku 260 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz wykazała stratę, która wynikała głównie z konieczności utworzenia rezerw zaleconych przez audytora oraz poniesionych nakładów remontowych.
Grupa PSEG (Public Service Enterprise Group) notowana na giełdzie w Nowym Jorku jest jednym z dziesięciu największych przedsiębiorstw sektora energetycznego i gazowego w Stanach Zjednoczonych. W Polsce koncern buduje nową elektrociepłownię w Chorzowie oraz eksploatuje stary zakład należący pierwotnie do Elektrowni Chorzów SA.