Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja JSW: Pawlak studzi emocje

0
Podziel się:

- Nie prywatyzuje się firmy, w której jest awantura społeczna; chyba, że chce się sprzedać ją za byle jakie pieniądze, ale nie o to chodzi - mówi minister gospodarki.

Prywatyzacja JSW: Pawlak studzi emocje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Nie prywatyzuje się firmy, w której jest awantura społeczna. Chyba, że chce się sprzedać ją za byle jakie pieniądze, ale nie o to chodzi _ - mówił minister gospodarki Waldemar Pawlak, odnosząc się do sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Związkowcy z JSW domagają się 10-procentowej podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz sprzeciwiają się upublicznieniu i prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu.

Uważają, że rządowe zapewnienia dotyczące m.in. zachowania dominacji państwa w JSW oraz darmowych akcjach dla całej załogi, są niewiarygodne. W poniedziałek w JSW odbył się 24-godzinny strajk.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak porównywał w czwartek obecną sytuację w JSW do prywatyzacji Bogdanki. _ - Działania Skarbu Państwa w przypadku Bogdanki były perfekcyjne, jeśli chodzi o porozumienie ze stroną społeczną. Tutaj pojawiły się błędy i niepotrzebne napięcia. W takiej atmosferze nie prywatyzuje się firm _ - powiedział Pawlak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/z;upublicznieniem;jsw;nie;trzeba;sie;spieszyc,214,0,815574.html) Z upublicznieniem JSW nie trzeba się spieszyć

Pawlak dodał, że ma nadzieję, iż w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego rozpocznie się poważny dialog zmierzający do przedstawienia wszystkich informacji na temat procesu prywatyzacyjnego.

Dziś prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego spotkało się z zarządem JSW oraz komitetem protestacyjno-strajkowym. Postanowiono kontynuować rozmowy w przyszłym tygodniu. W związku z tym związkowcy zdecydowali o zawieszeniu planowanej blokady wysyłki węgla z kopalń spółki.

Wczoraj Pawlak nie wykluczył zmian w harmonogramie upublicznienia spółki (ma to nastąpić 30 czerwca), gdy nie będzie porozumienia ze związkami zawodowymi. W czwartek jednak minister gospodarki nie chciał rozmawiać o tym harmonogramie. _ Nie będę dyskutował o harmonogramie. W tej chwili potrzebne jest, aby sytuacja firmy była poukładana, żeby była atrakcyjna dla inwestorów. Dziś trudno dyskutować o terminie (...) czy to będzie 30 czerwca czy w innym terminie, to jest to równie dobra data jak każda inna - _ podkreślił Pawlak.

Premier Donald Tusk ocenił, że mimo wystąpień związkowców z JSW, prywatyzacja spółki raczej zostanie przeprowadzona_ . _- _ Wysłucham opinii premiera Pawlaka i myślę, że tak czy inaczej do tej prywatyzacji przystąpimy. Oczywiście także doceniam pewne aspekty, mogące sprzyjać lub nie najprawdziwszej wycenie, jaką jest gotowość kupowania akcji takiej spółki. Lepiej prywatyzację przeprowadzać w atmosferze spokoju. Ale jeśli działacze związkowi z JSW uprą się, by zaniżyć wartość tej spółki, to sami sobie wystawią jak najgorsze świadectwo _- powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Zgodnie z planem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Resort przygotował już wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego. Niezbędne do tego są jednak uchwały ministra gospodarki, który pełni rolę walnego zgromadzenia spółki. Dotychczas nie zostały one podjęte.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/premier;raczej;sprywatyzujemy;jsw,71,0,816455.html) Premier: Raczej sprywatyzujemy JSW Szef rządu ocenia, że mimo wystąpień związkowców prywatyzacja spółki raczej zostanie przeprowadzona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t17660.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;blokada;wysylki;wegla;to;sabotaz,107,0,814955.html) Będzie blokada wysyłki węgla. "To sabotaż" We wszystkich kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej za tydzień rozpocznie się blokada wysyłki węgla.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)