Notowania

prywatyzacja lot
15.02.2012 21:09

Prywatyzacja LOT pod dwoma warunkami

Prezes LOT stwierdził, że spółka musi się rozwiać po przejęciu oraz działać pod dotychczasowym logiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Embraer Media Center)

Potencjalny inwestor powinien zapewnić PLL LOT dalszy rozwój, pozwalając na zachowanie loga - powiedział dzisiaj prezes spółki Marcin Piróg. Resort skarbu podtrzymuje plan sprzedaży PLL LOT jeszcze w tym roku._ _

_ - Stawiamy dwa warunki: po pierwsze, żeby w przyszłej konstelacji LOT mógł się rozwijać i kontynuować strategię; po drugie, żebyśmy operowali pod naszym logiem _ - powiedział Piróg na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że działania, które spółka realizuje, zbliżają ją do osiągnięcia rentowności. Pytany o potencjalnych inwestorów, Piróg powiedział, że każdy z trzech największych przewoźników europejskich oficjalnie mówi, że teraz _ sprząta _ u siebie. _ - Zapominają o wszystkim innym, gdyż mają problemy z tym, co kupili do tej pory, albo mają problemy z zadłużeniem czy kosztami _ - dodał.

W ocenie Piróga LOT jest za mały, żeby sam się rozwijał. _ - Definicja średniej linii lotniczej to 15 mln pasażerów przewiezionych rocznie. My w ubiegłym roku przewieźliśmy niecałe 5 mln ludzi. Sami jesteśmy za mali. Szukamy partnera _ - powiedział.

_ - Zarząd ma pozwolenie na to, by zidentyfikować potencjalnego partnera reszta pozostaje w kwestii właściciela _ - podsumował. Właściciel, czyli Skarb Państwa, podtrzymuje zamiar sprzedaży spółki jeszcze w tym roku. Pod koniec stycznia szef Turkish Airlines Temel Kotil powiedział, że przewoźnik _ rozpoczął negocjacje w celu zakupu PLL LOT _. _ Jesteśmy jeszcze na początku tego procesu _ - podkreślił. Dodał, że trasy, na których lata polski przewoźnik, są biznesowo bardzo interesujące dla Turkish Airlines.

_ - Dobrze, że w sposób tak otwarty jeden z przewoźników zadeklarował swój udział w tym procesie _ - mówił wówczas wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik. _ - Proces prywatyzacji realizować zawsze muszą dwie strony _ - dodał. Poinformował, że LOT-em zainteresowany jest również drugi inwestor, ale nie ujawnił szczegółów. Turcy rozmawiali z Ministerstwem Skarbu Państwa w grudniu.

Austriacki ekspert rynku lotniczego Kurt Hofmann powiedział, że LOT ma szansę na znalezienie inwestora. - _ Obok jest węgierski Malev, któremu się nie powiodło, słoweńska Adria Airways, która ma problemy, upadek ogłosił hiszpański Spanair. Turkish Airlines mówi, że będzie miał plan strategiczny dla LOT, m.in. wymienia utworzenie w Warszawie wielkiego portu przesiadkowego _ - powiedział.

Dodał, że na tle wielu innych europejskich linii lotniczych przed LOT widzi lepszą przyszłość. Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Czytaj więcej o liniach lotniczych w Money.pl
Fatalny wynik narodowego przewoźnika Polskie Linie Lotnicze LOT za 2011 r. odnotowały 145,5 mln zł straty - poinformował w środę prezes spółki Marcin Piróg.
Dziwny sposób na znalezienie żony. Próbowałeś? Co miesiąc około 4400 osób poszukuje kogoś wpisując w wyszukiwarkę: _ spotkaliśmy się kiedyś w samolocie _. Ten australijski przedsiębiorca postanowił to wykorzystać.
Najnowsze Boeingi pękają. Koncern ujawnia Potwierdzono doniesienia, że maszyny Boeing 787 Dreamliner mają wadliwe kadłuby. Kilka z nich ma w tym roku trafić do Polski.
Tagi: prywatyzacja lot, lot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz