Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzacja lotosu
06.09.2010 11:31

Prywatyzacja Lotosu ruszy jeszcze we wrześniu

Minister skarbu zaprosi inwestorów branżowych do międzynarodowego przetargu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że chce we wrześniu lub na przełomie września i października zaprosić inwestorów branżowych do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu. MSP planuje zebrać oferty w tej sprawie jeszcze w tym roku_ . _

_ - Potwierdzam, że mamy uzgodnienia z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem co do następującego podejścia: otóż rozpisywany jest międzynarodowy proces poszukiwania branżowego inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Jego rozpoczęcie nie oznacza, że on już nie wymaga zajęcia się tą sprawą przez Radę Ministrów _ - podkreślił Grad.

Proces pozyskiwania inwestora będzie prowadzony równolegle ze zmianą strategii dla sektora naftowego. Rząd podejmie ostateczną decyzję o jej wejściu w życie w momencie, kiedy warunki zaproponowane przez inwestora będą znane i będą spełniać wymogi resortu skarbu.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz spółki-matki wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.
Minister Grad zaznaczył, że proces dotyczący przetargu powinien być uruchomiony we wrześniu lub na przełomie września i października. _ - Chcemy zebrać oferty od inwestorów w tym roku, ale na pewno nie będzie rozstrzygnięć _ - wyjaśnił.

Resort skarbu oczekuje od inwestora, by Lotos pozostał samodzielną spółką giełdową i miał swoją siedzibę w Gdańsku. _ - Inwestor ma gwarantować określone inwestycje poprzez zapewnienie ich finansowania oraz podjęcie działań przyjętych w strategii w 2008 roku. Chcemy, żeby inwestor realizował tę strategię oraz zaproponował inwestycje rozwojowe. Międzynarodowy partner musi pokazać, że jest długoterminowym inwestorem i w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców _ - podkreślił Grad.

Według ministra, przyszły inwestor powinien utrzymać wszystkie założenia inwestycyjne zawarte w Programie 10+, a także zbiorowy układ pracy. _ - To nie będzie prywatyzacja na rzecz inwestora finansowego, który by najpierw kupił, a potem sprzedał akcje Grupy. To ma być strategiczny partner o zasięgu międzynarodowym, który pokaże rozwój tej firmy i utrzyma przedstawione przez nas warunki _ - zaznaczył.

W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 roku projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii, do 2012 roku spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 procent.

Grupa Lotos jest drugim, po PKN Orlen, producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki - jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.
Szef resortu skarbu poinformował, że przychody z prywatyzacji Lotosu nie są ujęte w tegorocznym planie. Minister podtrzymał wcześniejsze stanowisko w sprawie udziału PKN Orlen w prywatyzacji Lotosu. _ - Wykluczam udział PKN Orlen w prywatyzacji Lotosu. Odpowiednie zapisy zostaną i nie będziemy ich zmieniać. Trudno mi mówić o PGNiG, bo nie analizowaliśmy uczestnictwa tej spółki w prywatyzacji Lotosu _ - podkreślił.

Prezes PGNiG Michał Szubski mówił pod koniec sierpnia, że spółka analizuje możliwości zaangażowania kapitałowego w Lotosie, ale nie podjęła żadnych decyzji.

Szef resortu skarbu uzgodnił w lipcu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta _ normalna procedura poszukiwania inwestorów _. Potrzebna jest jednak zmiana zapisu w _ Polityce energetycznej Polski do 2030 roku _. Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy od 50 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;rozwaza;inwestycje;w;lotos,137,0,667785.html) PGNiG rozważa inwestycję w Lotos Spółka poinformuje, czy jest zainteresowana grupą Lotos dopiero po przeprowadzeniu analiz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zaproszenia;do;prywatyzacji;lotosu;juz;we;wrzesniu,115,0,667763.html) Zaproszenia do prywatyzacji Lotosu już we wrześniu? Decyzje w tej sprawie będzie podejmować Rada Ministrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t21874.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strata;lotosu;przekroczyla;600;mln;zl,9,0,665353.html) Strata Lotosu przekroczyła 600 mln zł Strata Grupy Lotos zwiększyła się w I połowie roku do 603,05 mln zł.
Tagi: prywatyzacja lotosu, Lotos, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz