Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja Lotosu. Wielka awantura w Sejmie

0
Podziel się:

Ważą się losy prywatyzacji spółki paliwowej. Koalicji zabrakło kilku głosów.

Prywatyzacja Lotosu. Wielka awantura w Sejmie
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Po wyjątkowo burzliwej debacie, w Sejmie przegłosowano zgodę na dalsze prace nad projektem ustawy mówiącej o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Opozycja przyjęła wynik głosowania owacją na stojąco.

Aktualizacja: 13:00

Zgodnie z projektem, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym pakietem sprawowałaby Rada Ministrów. Podpisy pod projektem zgromadził Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos, na czele którego stali m.in. obecni działacze Solidarnej Polski.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się wczoraj. Dziś posłowie głosowali nad wnioskiem o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem głosowało 215 posłów, 219 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Tym samym posłowie zdecydowali, że projekt trafi do dalszych prac w komisji. Taki wynik głosowania posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski przyjęli owacją na stojąco, gratulowali też przedstawicielom komitetu inicjatywy ustawodawczej.

Głosowanie poprzedziła awantura. Poseł PiS Dawid Jackiewicz pytał, czy członkowie Platformy Obywatelskiej należą do jakiejś partii rosyjskiej, ponieważ w opinii posła sprzedaż rafinerii doprowadziłaby do rosyjskiej dominacji na polskim rynku paliwowym.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski odpowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest _ partią oportunistów _ i wytknął, że PiS za swoich rządów zgodził się na podniesienie cen rosyjskiego gazu dla Polski o 10 proc. W odpowiedzi Budzanowski został nazwany przez parlamentarzystów PiS _ urzędasem _.

Budzanowski mówił, że szanuje 200 tys. obywateli, którzy podpisali się pod projektem ustawy, ale nie szanuje samego projektu, który nazwał _ bublem _. _ Jest niespójny i nielogiczny _ - mówił minister. Zaznaczył, że uchwalenie tej ustawy kosztowałoby budżet państwa ponad 2,5 mld zł.

O prywatyzacji Lotosu czytaj w Money.pl
Prywatyzacja kluczowej spółki. MSP zaprzecza Czy zatrzymanie prywatyzacji Lotosu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju?
Rząd tworzy plan. Co dalej z Lotosem? Plan prywatyzacji na lata 2012 i 2013 powstaje w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Prywatyzacja Lotosu się przeciąga. Oferty do... Ministerstwo Skarbu Państwa wydłużyło termin składania ofert w procesie prywatyzacji grupy Lotos do 20 grudnia 2011 roku - poinformowało MSP w komunikacie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)