Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja na Białorusi. Do parlamentu trafił projekt ustawy

0
Podziel się:

Projekt ustawy, zgodnie z którym przedstawiciel państwa będzie mógł blokować wiele ważnych decyzji w sprywatyzowanych spółkach, nawet tych bez udziału państwa, trafił do parlamentu.

Prywatyzacja na Białorusi. Do parlamentu trafił projekt ustawy
(AP/Fotolink/East News)
bEEHipeJ

Projekt ustawy, zgodnie z którym przedstawiciel państwa będzie mógł blokować wiele ważnych decyzji w sprywatyzowanych spółkach, nawet tych bez udziału państwa, trafił do parlamentu - podał niezależny tygodnik _ Nasza Niwa _ na swej stronie internetowej.

Zdaniem niezależnych inwestorów takie rozwiązanie będzie odstraszać potencjalnych nabywców. _ - Proces prywatyzacji majątku państwowego na Białorusi został zamrożony, zanim się rozpoczął _ - komentuje w niezależnej gazecie internetowej _ Biełorusskije Nowosti _ Dźmitry Zajac.

Przygotowany przez rząd projekt ustawy o prywatyzacji, który został już uzgodniony z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, przewiduje, że mianowany przez gubernatorów przedstawiciel państwa będzie mógł na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy głosować w imieniu nieobecnych posiadaczy mniejszościowego pakietu akcji, a także blokować decyzje zgromadzenia, jeśli uzna je za niezgodne z _ interesem społeczeństwa _.

bEEHipeL

Jak pisze _ Nasza Niwa _, będzie on mógł blokować decyzje akcjonariuszy niemal we wszystkich istotnych sprawach, a więc m.in.: likwidacji, reorganizacji, zmiany statutu, wypłaty dywidend czy emisji dodatkowych akcji. Będzie mu wolno to uczynić, jeśli uzna, że realizacja decyzji zgromadzenia szkodzi interesom i bezpieczeństwu społeczeństwa albo środowisku. W przeciągu miesiąca od zablokowania decyzji sprawa ma trafiać do sądu gospodarczego.

_ - Teraz państwo będzie mogło kierować za pośrednictwem tego mechanizmu praktycznie każdą spółką akcyjną. Faktycznie oznacza to powrót instytucji złotej akcji _ - ocenił menedżer jednej z dużych spółek prywatnych, którego cytują _ Biełorusskije Nowosti _.

Niezależny analityk gospodarczy Jarosław Romańczuk uważa, że przyjęcie ustawy, do której rozpatrywania parlament ma przystąpić w marcu, pogorszy klimat inwestycyjny oraz kondycję białoruskich przedsiębiorstw państwowych. _ - Zagraniczni inwestorzy przestaną (je) kupować po prostu dlatego, że będzie funkcjonować mechanizm nominowania przedstawicieli państwa do spółki akcyjnej _ - podkreślił.

Uważa on, że ustawa może być natomiast korzystna dla dużych firm prywatnych powiązanych z państwem, które w razie pogorszenia klimatu inwestycyjnego uzyskają łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych aktywów państwowych wystawianych na sprzedaż.

bEEHipeR

Ekonomistka Białoruskiego Gospodarczego Centrum Badawczo-Oświatowego (BEROC) Maryja Akuława podkreśla z kolei, że inwestorzy zagraniczni będą w takiej sytuacji koncentrować się raczej na projektach realizowanych od zera zamiast kupować aktywa państwowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Edukacja na Białorusi. Tylko 16,4 proc. uczniów wyłącznie po białorusku W bieżącym roku szkolnym wszystkich przedmiotów uczy się po białorusku 151 tys. uczniów szkół podstawowych, a do białoruskojęzycznych przedszkoli chodzi 45 tys. dzieci (11,4 proc.).
Bomba pod Domem Polskim na Białorusi Początkowo Komitet Śledczy wszczął sprawę z artykułu o chuligaństwo, potem jednak sprawę przekwalifikowano na artykuł o nielegalnej produkcji ładunków wybuchowych.
Tak na Białorusi obchodzą sankcje USA Stosunki Białorusi i USA są już tak złe, że tylko zerwanie stosunków dyplomatycznych mogłoby być zauważalną demonstracją niezadowolenia.
bEEHipfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)