Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w Polsce. Przychody w 2013 roku mają wynieść 5 mld złotych

0
Podziel się:

Resort skarbu chce w 2013 roku uzyskać 5 mld zł przychodów z prywatyzacji podmiotów z udziałem Skarbu Państwa - poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Prywatyzacja w Polsce. Przychody w 2013 roku mają wynieść 5 mld złotych
(Labudzki/Reporter)
bFfyJeNx

Resort skarbu chce w 2013 roku uzyskać 5 mld zł przychodów z prywatyzacji podmiotów z udziałem Skarbu Państwa - poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że udało się uzyskać już przychody z prywatyzacji na kwotę niespełna 1 mld 200 mln złotych._ _

_ - Jeśli chodzi o planowane przychody z prywatyzacji w roku bieżącym to zakładamy, że będzie to kwota 5 mld zł _ - powiedział Baniak podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki narodowej.

Dodał, że do tej pory udało się uzyskać przychody na poziomie niespełna 1 mld 200 mln zł przy podpisanych 15 umowach sprzedaży akcji/udziałów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Większość wpływów uzyskano głównie z prywatyzacji giełdowej.

bFfyJeNz

Baniak przypomniał, że prywatyzacja spółek Skarbu Państwa w tym roku realizowana jest zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów w ub.r. _ Planem prywatyzacji na lata 2012-2013 _.

_ - To, co z tego planu wynika i co jest najistotniejsze, to konsekwencja w ograniczaniu roli państwa w tych obszarach gospodarczych, w których nie jest bezwzględnie konieczne sprawowanie nadzoru właścicielskiego przez organy administracji publicznej _ - powiedział wiceminister.

Baniak dodał, że w załączniku do tego planu resort określił listę 47 spółek, w których chce, by Skarb Państwa zachował kontrolkę lub władztwo korporacyjne. Są to spółki z takich sektorów jak finansowy, energetyczny, paliwowy, obronny, czy porty morskie.

Z danych resortu wynika, że w br. planowane jest zbycie ok. 180 spółek. Wśród nich znajdują się zarówno jednoosobowe spółki SP, jak również podmioty z większościowym i mniejszościowym udziałem SP.

bFfyJeNF

Według danych resortu na 1 marca br. minister Skarbu Państwa wykonywał prawa z akcji/udziałów w 697 spółkach, w tym w 276 prowadzących działalność (z wyłączeniem 167 spółek tylko z akcjami pracowniczymi).

W tych 276 spółkach w 122 spółkach udział Skarbu Państwa wynosi 100 proc., w 32 - Skarb Państwa posiada udział większościowy, a w 122 - posiada udział mniejszościowy. 254 spółki nadzorowane przez resort skarbu znajdują się w stanie likwidacji bądź upadłości lub nie prowadzą działalności.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle zarobiliśmy na prywatyzacji w lutym Przychody z prywatyzacji w 2013 roku mają wynieść 5 mld zł.
Tusk sprzedał 763 firmy. Zarobił 44 miliardy Przychody z prywatyzacji wyniosły pod koniec 2011 r. ponad 13 mld zł wobec planowanych na ten rok 15 mld zł.
Budżet państwa zarobi 5 mld zł więcej. Jak? W latach 2012-13 przychody z prywatyzacji powinny wynieść około 15 mld zł. Sprywatyzowanych ma być 300 spółek.
bFfyJeOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)