Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
07.05.2010 06:20

Przed nami walutowa huśtawka, euro może kosztować 4,3

Przez najbliższe miesiące możemy płacić wyższe raty kredytów w walutach obcych. Więcej będą nas kosztować zagraniczne wycieczki i tankowanie na stacji paliw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Od początku tygodnia euro podrożało o ponad 30 groszy. Złoty silnie traci też na wartości w stosunku do dolara i franka szwajcarskiego. Na rynku walutowym dominuje niepewność. Ale analitycy podkreślają, że nie ma powodów do paniki. A wahania kursów spowodowane wpływem kryzysu w Grecji mają raczej przejściowy charakter. Mimo tego nie jest wykluczone, że przez najbliższe miesiące będziemy płacić wyższe raty kredytów w walutach obcych, więcej będą nas kosztować zagraniczne wycieczki i tankowanie na stacji paliw. *

Wczoraj euro kosztowało nawet ponad 4,2 złotego. Zdrożał także frank szwajcarski, którego kurs od wtorku podskoczył o 10 procent z 2,73 zł do 3 złotych. Najwięcej zyskał jednak dolar amerykański, za którego wczoraj płacono ponad 3,35 złotych, czyli o prawie 40 groszy więcej niż jeszcze na początku tygodnia. **

KURS EUR/PLN W OKRESIE 01.05.2010-06.05.2010

Osłabienie złotego nie jest jednak wynikiem nagłego pogorszenia się kondycji naszej gospodarki, bo ta według Komisji Europejskiej ma - obok słowackiej - najlepsze perspektywy w całej Unii Europejskiej.

W Polskę rykoszetem uderza kryzys w Grecji. Inwestorzy zagraniczni obawiają się, że zapaść finansów publicznych w Grecji może się przyczynić do znacznego pogorszenia się sytuacji w pozostałych państwach strefy euro. Szczególnie w Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Włoszech, które również mają duże problemy ze swoimi finansami publicznymi. To by oznaczało kłopoty także dla pozostałych państw unijnych, nawet tych, które nie posiadają wspólnej waluty.

Polska jest postrzegana przez inwestorów jako państwo Europy Środkowo-Wschodniej, w którym inwestycje są obarczone wyższym ryzykiem niż w innych regionach Europy.

Ekonomiści podkreślają, że w przypadku takich zawirowań na rynkach, z jakimi mamy do czynienia obecnie, naturalną reakcją jest pozbywanie się przez inwestorów złotego i przenoszenie kapitałów na rynki uznawane za stabilniejsze.

Ponadto na naszą niekorzyść dodatkowo działa fakt, że złoty jest najbardziej płynną walutą spośród środkowo-europejskich W tej sytuacji - w przypadku jakichkolwiek problemów - inwestorzy pozbywają się jej w pierwszej kolejności.

Strefa euro boi się greckiej choroby


Czy exodus inwestorów i grecki kryzys jeszcze mocniej pogrążą naszą walutę? W najbliższych dniach trudno jest oczekiwać znaczącej poprawy nastrojów na rynkach walutowych.

110 mld euro

tyle mają Grecji pożyczyć w ciągu trzech lat UE i MFW

Według Jarosława Klepackiego, analityka walutowego z ECM Dom Maklerski SA, zmiany kursów najważniejszych walut o kilkanaście groszy w ciągu dnia nie powinny za bardzo dziwić.

Uspokojenie może nastąpić dopiero wtedy, gdy faktycznie zostanie uruchomiona pomoc dla Grecji. A jak na razie 110 mld euro, które Grekom mają pożyczyć Unia Europejska (80 mld euro) oraz MFW (30 mld euro) jest w swoistym zawieszeniu. Muszą się bowiem na to zgodzić państwa członkowskie, a w szczególności Niemcy, którzy z jednej strony mają być największym pożyczkodawcą (22 mld euro), a z drugiej zgłaszają najwięcej obiekcji co do pomocy dla Greków.

A tym pozostało coraz mniej czasu. Jeżeli do 19 maja nie otrzymają pieniędzy od państw UE oraz MFW nie będą w stanie wykupić swoich obligacji o wartości 9 mld euro co będzie równoznaczne z ogłoszeniem niewypłacalności państwa. Może to oznaczać ogromne kłopoty w szczególności dla banków belgijskich, holenderskich, francuskich oraz niemieckich, które posiadają najwięcej greckich obligacji.

Obawy inwestorów potęguje dodatkowo sytuacja w samej Grecji, gdzie nasilają się protesty przeciwko radykalnym reformom gospodarczym, których przeprowadzenie jest warunkiem udzielenia pomocy Grecji.

Na korzyść Greków działa natomiast determinacja ich rządu, który pomimo wielkiego oporu społeczeństwa przeforsował pakiet oszczędności budżetowych, który ma uratować kraj przed niewypłacalnością. A od tego Unia Europejska i MFW uzależniali uruchomienie pomocy.

Zdaniem Marcina R. Kiepasa, analityka walutowego z X-Trade Brokers Dom MaklerskiS.A., taki scenariusz, w którym Grecja bankrutuje jest jednak mało prawdopodobny.

- _ Brak pomocy dla Grecji oznacza, że automatycznie w tarapaty popadnie również Hiszpania, która jest nieporównanie ważniejsza dla unijnej gospodarki. A na to nikt nie może sobie pozwolić, bo skutki ogłoszenia niewypłacalności tego państwa mogą być dużo większe niż w przypadku kryzysu z jesieni 2008 roku _ – podkreśla analityk.

W tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest uspokojenie się nastrojów na rynkach walutowych w najbliższych tygodniach. W efekcie złoty powinien ponownie zacząć się umacniać.

_ - Jeżeli sprawa Grecji zostanie pozytywnie załatwiona nie widać innych powodów, by nasza waluta nadal traciła na wartości. Wręcz przeciwnie z racji tego, że kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra na tle innych unijnych państw należy oczekiwać, że popyt na złotego będzie rósł _ – uważa Klepacki.

4,3 zł

tyle może kosztować euro w najbliższych tygodniach

Nieco mniejszym optymistą jest natomiast Marek Rogalski, analityk walutowy z DM BOŚ Bank SA, którego zdaniem przez co najmniej najbliższe 2-3 miesiące kurs euro będzie się utrzymywał powyżej 4 złotych, a czasowo może nawet wzrosnąć do 4,2-4,3 złotych.

- _ Gdyby Grecy otrzymali pomoc kilka miesięcy temu, zagrożenie dla rynków byłoby dużo mniejsze, bo skala problemu nie urosłaby aż do takiego poziomu. A to źle wróży szczególnie Hiszpanii i Włochom. Należy się spodziewać, że rentowność obligacji tych państw będzie rosła co może się przyczynić do kłopotów z obsługą ich zadłużenia _ – zauważa Rogalski.

Kredyty i wakacje drożeją, więcej płacimy też za tankowanie, zadowoleni są eksporterzy


Niezależnie od tego, jak w najbliższych tygodniach będzie wyglądała sytuacja na rynku złotego, przeciętny Kowalski już odczuł jego ostatnie osłabienie. Przykładowo posiadacz kredytu hipotecznego zaciągniętego w szwajcarskiej walucie lub euro pod koniec 2007 roku zapłaciłby wczoraj ratę o 125 złotych wyższą w przypadku pożyczki we franku, a przy kredycie w euro o 80 złotych wyższą niż na początku tygodnia.

Słabszy złoty oznacza też droższe wakacje za granicą. Wynajęcie domku kempingowego na hiszpańskiej Costa Brava pod Barceloną kosztuje 510 euro. Gdyby płatność została dokonana we wtorek, a nie w czwartek można było zaoszczędzić około 140 złotych.

Ze względu na bardzo wyraźne osłabienie się złotego w stosunku do dolara w najbliższym czasie można oczekiwać również wzrostu cen na stacjach paliw. Za ropę na światowych rynkach płaci się bowiem w amerykańskiej walucie, a ta podrożała w ciągu miesiąca o prawie 50 groszy.

KURS USD/PLN W OKRESIE 06.04.2010-06.05.2010

Eksporterzy się cieszą ze słabego złotego

Drożejące w ostatnich dniach waluty to natomiast dobra wiadomość dla firm, które eksportują swoje produkty i usługi za granicę. W przeliczeniu na złote otrzymują one więcej o kilka procent więcej niż jeszcze parę dni temu.

Z osłabienia złotego zadowolone powinny być także osoby, które zarabiają za granicą. Jeżeli ktoś miesięczne zarabia dwa tysiące euro to jego pensja w przeliczeniu na złote w czwartek była wyższa o niemal 200 złotych niż jeszcze na początku tygodnia.

* ZOBACZ TAKŻE:*

http://www.money.pl/u/forex_chart2.php?pair=chfpln&date_from=2010-05-01&date_to=2010-05-06

Tagi: euro, złoty, grecja, finanse publiczne, giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, porady, raport, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz