Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury

0
Podziel się:

Ich zdaniem spadek nastąpi w handlu, budownictwie i przemyśle.

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury
(PAP/Andrzej Grygiel)

Zdaniem przedsiębiorców wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym, przemyśle i budownictwie w grudniu ulegnie pogorszeniu.

W handlu detalicznym ukształtował się w grudniu 2008 roku na poziomie minus 5 wobec plus 2 miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 20 proc.), jej pogorszenie 22 proc. (w ubiegłym miesiącu 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS zauważa, że oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane.

Na najniższym poziomie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się dla branży żywnościowej - minus 11 (przed miesiącem minus 4). W branży włókno, odzież, obuwie wskaźnik wynosi minus 8 (plus 1 w listopadzie), w branży pojazdy samochodowe - minus 5 (w ubiegłym miesiącu plus 3). Dla branży meble, rtv, agd wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 14 (przed miesiącem plus 22), podano także.

Budowlanka traci impet

Według GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w grudniu 2008 roku na poziomie minus 3 wobec plus 10 w listopadzie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21 proc. (w listopadzie odpowiednio 24 proc. i 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

ZOBACZ TAKŻE:

GUS podał też, że ceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Możliwy jest niewielki spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych.

W przemyśle też oczekują pogorszenia koniunktury

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w grudniu 2008 roku na poziomie minus 10 pkt, czyli o 9 pkt niższy niż w listopadzie, podał Główny Urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 26 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS sygnalizuje także, iż mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się spadku cen.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)