Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd prasy katolickiej

0
Podziel się:

25 lat temu wpisano do porozumienia zawartego między rządem a "Solidarnością" postulat: "Rząd zapewni transmisję radiową niedzielnej mszy ." Ksiądz Alojzy Orszulik przekonał władze aby Msze św. nadawane były bezpośrednio z kościoła św. Krzyża a nie nagrywane wcześniej i później odtwarzane. Jednak do roku 1989 każda homilia przed wygłoszeniem była cenzurowana, jej tekst należało przedstawić w urzędzie dwa tygodnie przed wygłoszeniem. Choć Msza św. radiowa była kierowana do ludzi chorych, uwięzionych, słuchała jej cała Polska. Raz napisali do nas Polacy z Białorusi, których ksiądz został aresztowany za zorganizowanie jasełek - wspomina ks. Józef Jachimczak . - Pisali, że przychodzą do kościoła i stawiają na ambonie odbiornik radiowy. Dziś grono słuchaczy radiowych mszy waha się między 2 a 4 milionami osób. " ("Idziemy" - Anna Biniek)

18 września Kościół wspomina św. Stanisława Kostkę, patrona polskiej młodzieży. Słyszeliśmy o nim kiedyś na lekcji religii, ale najczęściej niewiele z tego pamiętamy. A szkoda, bo to postać warta przypomnienia. Zapytany kiedyś, z czym wyruszyłby na wędrówkę do Indii, odpowiedział, że wziąłby; "dobry kapelusz cierpliwości, płaszcz miłości Boga i bliźnich oraz mocna parę trzewików umartwienia. Mieszkańcy Rostkowa, skąd pochodził Stanisław , wierzą, że dzięki jego opiece ocaleli podczas II wojny światowej". Pisze o tym w artykule "18 lat jednego życia " - Michał Gryczyński - "Przewodnik Katolicki".

Na początku września odbyła się w Krakowie zorganizowana przez "Tygodnik Powszechny" konferencja o funkcjonujących w społeczeństwie mitach ekonomicznych. Leszek Balcerowicz powiedział:" Wolność ekonomiczna może i powinna służyć poprawie warunków życia ludzi. Aby to osiągnąć, trzeba zmierzyć się z przeszkodami blokującymi realizację marzeń o dobrobycie. Myślę przede wszystkim o rozpowszechnionych w społeczeństwie mitach ekonomicznych i pomysłach, które zawierają recepty na klęskę, choć są reklamowane jako recepty na sukces.Nie powinno być taryfy ulgowej dla producentów bredni - szczególnie z profesorskimi tytułami. Brednie należy zwalczać nie tylko za pomocą naukowych wywodów, ale i ostrzem satyry. Oto zadanie dla odpowiedzialnych publicystów" . Tytuł artykułu : "Przeciw bredniom"

"Jak Kościół może wspomagać tworzenie dobrego państwa? "Ja bym sobie marzył - mówi w wywiadzie dla "Niedzieli" biskup Piotr Jarecki, żeby przy parafiach tworzyły się szerokie zespoły ludzi świecich, anonimowanych przez światłego duchownego.Chodzi o pobudzenie merytorycznej dyskusji. Aby zastanawiano się , dlaczego np. PIS jest bliższa naszych wartości a PO dalsza, dlaczego LPR jest w pewnych punktach nie do przyjęcia, dlaczego z SLD jest nam zupełnie nie po drodze? Tego nikt Kościołowi nie może zabronić . Niechże nasze ruchy wejdą na tę drogę. A tego dziś nie ma, są tylko jakieś pokrzykiwania. I tak naprawdę wszyscy idziemy do wyborów nieprzygotowani, nawet elity."

O zbliżającej się 40 rocznicy listu biskupów polskich do Episkopatu Niemiec z okazji Milenium Chrztu Polski przypomina artykułem Andrzeja Grajewskiego "Gość Niedzielny" . Polska i RFN należały wówczas do wrogich obozów, nie utrzymywały ze sobą żadnych kontaktów dyplomatycznych. Abp Bolesław Kominek, jeden z głównych autorów tego listu tłumaczył wówczas: " Nie chodzi tylko o Polaków i Niemców., chodzi o Europę. Bo nie będzie Europy bez Niemiec. I nie będzie dla Polski innej drogi do Europy jak przez Niemcy. Bez pojednania, RFN nie uzna polskiej granicy zachodniej. Pytał: Kto będzie gwarantem tej granicy ? Sowiety? Nie, tylko Zachód!"

23 września przypada rocznica śmierci świętego Ojca Pio z Pietrelciny.Od chwili przybycia do San Giovanni Rotondo towarzyszyła mu idea wybudowania szpitala, w którym leczone byłoby ciało i duch. Gotowe dzieło nazwał Domem Ulgi w Cierpieniu. Szpital dysponuje najnowocześniejszą aparaturą diagnostyczną i leczniczą, starannie dobranym personelem medycznym. Zgodnie z intencją Ojca Pio chorzy leczeni są tu za darmo. Idea budowania Domów Ulgi w Cierpieniu i wspierających ich grup modlitewnych rozrasta się na całym świecie. Niedawno z inicjatywy dr Marii Chełmińskiej powstała Fundacja "Domu Ulgi w Cierpieniu" mająca swą siedzibę w Poznaniu przy parafii św. Wojciecha.. Tytuł artykułu Jadwigi Knie Górnej- "Marzenie świętego kapucyna" - "Przewodnik Katolicki".

" Katrina obnażyła amerykańską słabość: Zamożność i status społeczny często idzie w parze z rasą - pisze w swej korespondencji z Nashville Radosław Korzycki ("Tygodnik Powszechny") Oczywiście , rewolucja "politycznej poprawności" wyrzuciła ze słownika szereg pojęć uwłaczającym mniejszościom ( nie tylko rasowym).Ale za reformą języka nie poszły inne zmiany znoszące dyskryminację. Nowoczesny rasizm ujawnia się m.innymi w amerykańskim systemie więziennictwa.Grupa intelektualistów, wśród nich Noam Chomsky, wydała niedawno zbiór esejów "Prison Nation". Teza tej publikacji brzmi , że celem więziennictwa jest ukrycie biedoty, wyrzucenie z powszechnej świadomości problemu ubożejącej i ulegającej coraz większej degeneracji ludności miejskich gett. Afroamerykanie są pozbawieni przywództwa, które byłoby zdolne wymusić społeczną zmianę. Condoleezzę Rice bądź generała Powella trudno nazwać liderami etnicznymi". Od początku września na terenie archidiecezji gniżnieńskiej; w Mogilnie i Lądzie, trwają zdjęcia do filmu "Kto
nigdy nie żył" w reżyserii Andrzeja Seweryna. Jest to opowieść o młodym księdzu Janie, który pomagając uzależnionej młodzieży, dowiaduje się pewnego dnia, że jest nosicielem wirusa HIV. W rolę charyzmatycznego kapłana wcielił się Michał Żebrowski. W filmie zagra również legenda polskiej piosenki - Piotr Szczepanik. Wystąpi w roli przeora klasztoru.- "Przewodnik Katolicki"

W nadchodzącym tygodniu - początek astronomicznej jesieni.23 września imieniny Tekli. Gdy święta Tekla słońcem grzeje, rolnik ma duże nadzieje.Jak Tekla deszczowa , to i mysz w stogu się chowa. "Niedziela"

Elżbieta Staniszewska / gaj

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)