Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejście graniczne z Białorusią. Modernizacja za 10,5 mln euro do 2015 r.

0
Podziel się:

Połowce-Pieszczatka to jedyne przejście na zewnętrznej granicy UE, które mogą przekraczać jedynie obywatele Polski i Białorusi.

Przejście graniczne z Białorusią. Modernizacja za 10,5 mln euro do 2015 r.
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Przejście graniczne Połowce-Pieszczatka na polsko-białoruskiej granicy zostanie całkowicie zmodernizowane do 2015 r. - poinformowała agencja BiełTA, powołując się na źródła w służbach celnych obwodu brzeskiego.

Na wykonanie niezbędnych prac przyznano Białorusi 10,5 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Jak informuje BiełTA, na przejściu wykonano już po stronie białoruskiej, za środki pochodzące z budżetu państwowego, prace wstępne - doprowadzenie gazociągu długości 9 km oraz linii wysokiego napięcia z rozdzielnią. Zasadnicza część robót ma się rozpocząć w drugim kwartale tego roku.

Zbudowane w 1993 r. przejście graniczne służy wyłącznie samochodom osobowym i nie daje możliwości stosowania nowoczesnych technologii kontroli celnej. Nie odpowiada też nowoczesnym normom w sferze sanitarnej oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Jest to jedyne przejście na zewnętrznej granicy UE, które ma charakter bilateralny. Oznacza to, że granicę w tym miejscu mogą przekraczać jedynie obywatele Polski i Białorusi. Generalna modernizacja sprawi, że uzyska status przejścia międzynarodowego, odprawy będą szybsze, a ruch graniczny większy.

Po modernizacji przejście w Połowcach ma zająć powierzchnię około 18 ha. Szacuje się, że służby graniczne będą mogły odprawiać tam w ciągu doby w obu kierunkach około 200 samochodów ciężarowych oraz około dwóch tysięcy aut osobowych i ponad 50 autokarów.

W połowie 2012 r. wicedyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz mówiła, że po stronie polskiej cała rozbudowa ma się zakończyć w 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Dewaluacja rubla? KGB: To wina hakerów Zgodnie z uzyskanymi informacjami, SMS-y wysłano za pośrednictwem serwera w Indiach i trwa śledztwo mające ustalić tożsamość hakerów.
Nowa propozycja dla Depardieu. Kolejny kraj... Francuski aktor Gerard Depardieu, który otrzymał rosyjskie obywatelstwo, może odwiedzać Republikę Białoruś bez wizy.
Nie ufają prezydentowi, ale wciąż go popierają Poparcie dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki wynosi obecnie 31,5 procent i nadal zdecydowanie przekracza poparcie dla jego rywali z opozycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)