Notowania

saif al-islam kaddafi
29.10.2011 10:15

Przekazanie syna Kaddafiego Trybunałowi w Hadze problematyczne

Były prokurator sędzia Międzynarodowego Trybunału przypomina , że władze Libii nie podpisały Traktatów Rzymskich na podstawie których działa haski trybunał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze potwierdził, że jest w nieformalnym kontakcie z synem Muammara Kaddafiego Saifem al-Islamem. Jest on jedynym spośród poszukiwanych przez Trybunał przedstawicielem byłych libijskich władz, który żyje i pozostaje na wolności. Zarówno jego ojciec jak i były szef wywiadu zginęli z rąk bojowników.

Przedstawiciele Trybunału poinformowali, że z pomocą pośredników prowadzą rozmowy z synem Kadafiego o poddaniu się. Mężczyzna prawdopodobnie ukrywa się w południowej części Libii i próbuje tym samym przedostać się do sąsiedniego Nigru, dokąd zbiegło kilku innych członków jego rodziny. Równocześnie Saif al-Islam miał deklarować gotowość oddania się w ręce haskiego Trybunału.

Były prokurator sędzia Międzynarodowego Trybunału do spraw byłej Jugosławii sir Geoffrey Nice uważa, że sprawa przekazania syna Kadafiego do Hagi jest mocno problematyczna. Nice, który był m.in. haskim oskarżycielem Slobodana Miloszewicia, przypomina w rozmowie z BBC, że władze Libii nie podpisały dotąd Traktatów Rzymskich na podstawie których działa Trybunał w Hadze.

- _ To ogromnie kontrowersyjna sprawa, zwłaszcza dla krajów afrykańskich, które nie ratyfikowały Traktatów Rzymskich i nie mogą być stronami w postępowaniu. Takie kraje będą argumentowały, że przejęcie takiej sprawy przez Trybunał jest niezgodne z prawem. Były libijski reżim również może przyjąć takie stanowisko. Jest też możliwe, że nowe władze będą starały się ratyfikować, niezależnie od tego, czy działałoby to wstecz, nie czy. Wówczas starania syna Kadafiego o nieprzekazywanie sprawy do Hagi mogłyby spełznąć na niczym _ - dowodzi Geoffrey Nice.

W czerwcu Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał listy gończe za trzema członkami reżimu Kadafiego w tym za Muammarem Kadafim i jego synem Saifem al-Islamem. Oskarżono ich o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

O losie byłych władz Libii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t180358.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rebelianci;chca;postawic;zabojce;kaddafiego;przed;sadem,38,0,953638.html) Będzie sąd za zabicie Kaddafiego. Zdecydowali Narodowa Rada Libijska jest zdeterminowana, by znaleźć człowieka, który zabił dyktatora.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;premier;libii;skazany;po;jednym;dniu;procesu,180,0,918708.html) Były premier Libii skazany w jeden dzień Za nielegalne przekroczenie granicy trafi do więzienia na pół roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t139486.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kazdy;kaddafi;zostanie;u;nas;aresztowany,173,0,832173.html) "Każdy Kaddafi zostanie u nas aresztowany" Według tunezyjskiego MSW, nikogo z rodziny libijskiego dyktatora nie ma w tym kraju.
Tagi: saif al-islam kaddafi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz