Notowania

sankcje wobec iranu
04.11.2012 19:00

Przełom w Iranie? Chcą upokorzyć prezydenta

Galopująca inflacja i brak dewiz w bankach. Mahmud Ahmadineżad musi tłumaczyć się ze skutków kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eng.kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad został wezwany do wytłumaczenia się na specjalnej sesji parlamentu z polityki swego rządu, która doprowadziła do poważnego kryzysu gospodarczego - poinformował parlament na swej stronie internetowej.

Ahmadineżad po raz drugi w ciągu 8 miesięcy będzie zmuszony w wyznaczonym mu terminie do 4 grudnia odpowiadać na pytania posłów w sprawie delikatnej sytuacji gospodarki irańskiej. Inicjatywa przesłuchania prezydenta wyszła od grupy 77 radykalnych deputowanych, którzy podpisali wniosek w tej sprawie.

Wymagane przez prawo minimum przy wysuwaniu tego rodzaju wniosku to czwarta część spośród 290 deputowanych, z których składa się parlament. Jeśli wyjaśnienia prezydenta nie zadowolą parlamentu, może on wystąpić z wnioskiem o głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Ahmadineżada. Podobna sesja parlamentu odbyła się już 14 marca tego roku.

Ahmadineżad stał się pierwszym prezydentem w historii Islamskiej Republiki Iranu, który został poddany upokorzeniu, za jakie uważa się w Iranie przesłuchanie prezydenta przed parlamentem.

Skrzydło _ pryncypialnych _ islamistów, które ma w parlamencie szeroką większość, nie po raz pierwszy podejmuje próbę sił z Ahmadineżadem i jego współpracownikami. Oskarżają ich o kwestionowanie prymatu religii i samego teokratycznego systemu rządów w Iranie oraz o korupcję.

W wyborach w 2009 r. _ pryncypialni _ udzielili Ahmadineżadowi poparcia, ale teraz stali się najzagorzalszymi krytykami jego gabinetu oraz jego stronników. Dziesiątki spośród ludzi Ahmadineżada, w tym kilku dygnitarzy wysokiej rangi, postawili przed sądem pod zarzutem korupcji i wysłali do więzienia.

Prezydent Iranu znalazł się w trudnej sytuacji. Sankcje ONZ oraz Unii Europejskiej, USA i innych krajów wobec Iranu ugodziły w irański eksport ropy naftowej i w system finansowy państwa. Niedostatek twardej waluty sprawia, że spada kurs irańskiego reala. Dolar USA, który w grudniu 2011 r. kosztował na wolnym rynku 11 000 irańskich reali, osiągnął cenę 40 000, a obecnie wynosi 30 000 reali.

W bankach zabrakło obcych dewiz, co odbiło się na zaopatrzeniu rynku w niektóre podstawowe artykuły, w tym leki.

Ahmadineżad został wezwany do wytłumaczenia się przed parlamentem, mimo że 31 października najwyższy irański przywódca, ajatollah Ali Chamenei, ostrzegł przedstawicieli trzech rodzajów władzy w państwie, że przynajmniej do przyszłych wyborów prezydenckich zwołanych na 14 czerwca 2013 r. powinni unikać publicznego demonstrowania braku jedności.

_ - Od dziś do dnia wyborów każdy, kto będzie demonstrował rozbieżności wobec ludu lub grał na nastrojach w celu wywołania podziałów, z pewnością jest zdrajcą _ - orzekł Chamenei.

Najwyższy przywódca, który w irańskim systemie teokratycznym ma absolutną władzę, wystąpił z tym ostrzeżeniem w tydzień po tym, gdy doszło do publicznego starcia między Ahmadineżadem a zwierzchnikiem władzy sądowniczej ajatollahem Sadekiem Laridżanim.

Ten ostatni wraz z bratem Alim Laridżanim, przewodniczącym parlamentu, przewodzi radykalnemu _ pryncypialnemu _ skrzydłu bliskiemu Chameneiemu. Wygłosili oni niezwłocznie pochwałę wezwania do jedności, z którym wystąpił najwyższy irański przywódca.

Również Ahmadineżad się podporządkował, wydając publiczny komunikat, w którym ogłosił, że wyrzeka się publicznych dysput z władzą sądowniczą i zapewnia, iż jego rząd dołoży wszelkich starań w celu doprowadzenia do poprawy ciężkiej sytuacji gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nawet bez atomu wprowadziliby te sankcje" Za "nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie" uznały władze Iranu nałożone dzień wcześniej na ten kraj przez Unię Europejską nowe sankcje gospodarcze w związku z programem nuklearnym Teheranu.
UE uderzy w ich banki. To pierwszy taki krok Ambasadorzy 27 państw przy UE porozumieli się dzisiaj w sprawie wzmocnienia sankcji przeciwko Iranowi.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz