Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przełom w sprawie protestu aptekarzy?

0
Podziel się:

Po spotkaniu z ministrem zdrowia, szef Naczelnej Rady Aptekarskiej wydał ważne oświadczenie. Rząd ogłasza, kiedy ruszy system kontroli pacjentów.

Przełom w sprawie protestu aptekarzy?
(PAP/Radek Pietruszka)

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej nie wyklucza zawieszenia protestu przeciwko nowej ustawie refundacyjnej. Dziś w Szczyrku rozpoczął się trzydniowy Krajowy Zjazd Aptekarzy. Przed zjazdem, z aptekarzami spotkał się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Tymczasem minister cyfryzacji, Michał Boni zapowiedział, że do września ma powstać komputerowy system pozwalający przez internet zweryfikować ubezpieczenie zdrowotne pacjenta.

Tuż przed początkiem obrad prezes Rady Grzegorz Kucharewicz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu delegacja farmaceutów rozpocznie szczegółowe rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Zapewniał, że istnieją poważne przesłanki do zakończenia protestu._ - Protest zawsze można zawiesić, będziemy jeszcze rozmawiać, mamy czas do poniedziałku - _ mówi Kucharewicz.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA KUCHAREWICZA:

Minister Bartosz Arłukowicz już wcześniej zapowiedział w Szczyrku zmianę rozporządzeń wykonawczych, dzięki czemu farmaceuci nie podlegaliby karze za przyjmowanie wadliwych recept. Jak mówił, środowisko aptekarzy już od połowy grudnia rozmawia z Ministerstwem Zdrowia w sprawie nowych przepisów.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

Dziś na Śląsku prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że podpisze nowelizację ustawy refundacyjnej, którą wczoraj bez poprawek przyjęli senatorowie. Zakłada ona między innymi zniesienie kar dla lekarzy za wadliwe wypisywanie recept.

Do września ma powstać komputerowy system pozwalający przez internet zweryfikować ubezpieczenie zdrowotne pacjenta. Specjalny program komputerowy, połączony internetem z Narodowym Funduszem Zdrowia, będzie umożliwiał sprawdzenie w centralnym wykazie ubezpieczonych, czy pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni przedstawił założenia ustawy, która wprowadzi te zmiany. _ - Nowy system nie obarczy lekarzy i aptekarzy dodatkowymi obowiązkami - _zapewnia Boni.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

Pacjent będzie identyfikowany przy pomocy dowodu osobistego i numeru PESEL. Gdyby pacjent nie został zidentyfikowany w bazie danych, będzie mógł potwierdzić swoje ubezpieczenie w formie pisemnego oświadczenia. Minister Boni tłumaczył, że to NFZ będzie wyjaśniał kto w takiej sytuacji zawinił i czy faktycznie składka na ubezpieczenie zdrowotne została zapłacona.

Wdrożenie zmian ma kosztować 10 milionów złotych. Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreśla, że tak mały koszt wynika z faktu, że komputerowy rejestr pacjentów już istnieje.

W przypadku awarii sytemu lub gdy jakaś placówka służby zdrowia nie ma komputera z łączem internetowym, nadal będzie można posługiwać się dotychczasowymi dowodami ubezpieczenia, takimi jak: legitymacja, druk poświadczający, że płacimy składki, odcinek renty lub emerytury, legitymacja bezrobotnego lub studencka.

O zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
Aptekarze i lekarze będą jednak karani za błędy? Prezydent podjął decyzję, czy złoży podpis pod nowelą ustawy refundacyjnej. Szczególnie niezadowoleni są aptekarze.
Minister Arłukowicz się mocno pomylił Minister zdrowia stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.
Rozłożyła służbę zdrowia i odeszła. Oto bilans To była minister zdrowia Ewa Kopacz jest odpowiedzialna za ustawę refundacyjną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)