Notowania

Przejdź na
linie lotnicze
08.05.2011 09:10

Przelot nad Polską ma więcej kosztować

Od 2012 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce podwyższyć opłatę za przelot samolotu przez naszą przestrzeń powietrzną z 39,46 euro do około 43 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Od 2012 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce odwyższyć opłatę za przelot samolotu przez naszą przestrzeń powietrzną z 39,46 euro do około 43 euro. Równocześnie zamierza obniżyć opłatę terminalową liniom lotniczym latającym do polskich portów z około 1 tys. 52 zł w tym roku do 813 złotych.

_ - Są to nasze propozycje na przyszły rok, które będą teraz konsultowane. Spotkały się one z przychylnością zarówno PLL LOT, jak i portów _ - powiedział rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz.

Opłata terminalowa jest pobierana przez PAŻP od przewoźników za pomoc w lądowaniu lub starcie samolotu na wszystkich 11 lotniskach w Polsce (m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu). W przyszłego roku, podobnie jak w tym, ma być ona taka sama dla wszystkich portów.

Z kolei opłata trasowa, która jest pobierana od przewoźników za przelot przez polską przestrzeń powietrzną, jest naliczana i pobierana przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej _ Eurocontrol _ w Brukseli.

Hlebowicz wyjaśnił, że w tym roku wszystkie agencje ruchu lotniczego w Europie oraz instytucje państwowe odpowiedzialne za lotnictwo pracują nad propozycjami stawek opłat nawigacyjnych na kolejne lata.

- _ Proces określania kosztów oraz ich konsultowania rozpoczął się wcześniej niż zwykle z uwagi na to, że państwa europejskie podlegają nowym regulacjom Unii Europejskiej, odnoszącym się do Planu Skuteczności Działania na lata 2012-2014, który określał będzie kwestie kosztów oraz cele w zakresie efektywności na kolejne trzy lata _ - powiedział.

Dodał, że wzrost opłaty trasowej spowodowany jest dwoma czynnikami: rosnącym rynkiem przewozów lotniczych, zarówno rozpoczynających, jak i kończących się w Polsce oraz tranzytowych. Drugim powodem jest zmiana sposobu naliczania kosztów działania niektórych służb i usług PAŻP i przesunięcie tych kosztów z opłaty terminalowej na opłatę trasową.

PAŻP podkreśla, że propozycja stawki trasowej jest jedną z najniższych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. _ - Średnia jej wartość w Europie wynosi około 52 euro _ - powiedział Hlebowicz.

Nowa opłata terminalowa na 2012 r. zacznie obowiązywać, jeśli zatwierdzi ją Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Czytaj w Money.pl

Tagi: linie lotnicze, samolot, lot, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz