Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł obronny w Polsce musi być silny

0
Podziel się:

Szef MON zwrócił uwagę, że w programie modernizacji wojska są też pieniądze na naukę, która musi zacząć współpracować z przemysłem zbrojeniowym.

Przemysł obronny w Polsce musi być silny
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bFfwMyAB

To, co dzieje się na Ukrainie powoduje, że przemysł zbrojeniowy zaczynamy postrzegać jako element naszego potencjału obronnego, dlatego Polska musi mieć silny przemysł zbrojeniowy - powiedział dziś w Stalowej Woli minister obrony Tomasz Siemoniak.

W ocenie Siemoniaka, który wziął udział w debacie nt. perspektyw rozwoju polskiego przemysłu obronnego, dotychczas przemysł ten był postrzegany m.in. poprzez perspektywę miejsc pracy i innowacji. - _ Ale to, co się dzieje na wschód od naszych granic, rewiduje nasze myślenie w wielu obszarach. I ten przemysł zbrojeniowy zaczynamy postrzegać jako element naszego potencjału obronnego. Nasze państwo musi mieć silny przemysł obronny i nikogo nie trzeba do tego przekonywać _ - podkreślił Siemoniak.

Minister zaznaczył, że w wieloletnim planie modernizacji sił zbrojnych są przewidziane pieniądze na to, aby przemysł zbrojeniowy _ stanowił o potencjale obronnym naszego kraju _.

bFfwMyAD

W ramach wieloletniego programu modernizacji polskich sił zbrojnych, przyjętego we wrześniu ubiegłego roku przez rząd, na poprawę uzbrojenia do 2022 roku zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł. Priorytetem jest budowa systemu obrony powietrznej.

Szef MON zwrócił uwagę, że w programie modernizacji wojska są też pieniądze na naukę, która musi zacząć współpracować z przemysłem zbrojeniowym. - _ W tym trójkącie: nauka, przemysł, wojsko nie wszystko działa jak należy. To dotyczy też tej części nauki, która podlega MON. Przez wiele lat (nauka) poszukiwała środków gdzie indziej i dziś trzeba dużego wysiłku, żeby pracowała na rzecz przemysłu (zbrojeniowego) _ - powiedział Siemoniak.

W jego ocenie utrzymanie w przyszłości tak silnego przemysłu zbrojeniowego jest niemożliwe bez ekspansji poza granicami kraju. Podkreślił, że mamy dobre produkty i konieczne jest wypracowanie mechanizmów, dzięki którym można byłoby je tam sprzedawać. _ W tej sprawie musimy zrobić mocny skok _ - dodał minister ON.

Plan modernizacji technicznej sił zbrojnych w latach 2013-2022 podpisano w grudniu 2012 r. We wrześniu 2013 r. rząd przyjął z kolei wieloletni program dotyczący priorytetowych zadań modernizacji w ramach 14 programów operacyjnych. Najważniejszy z nich dotyczy systemu obrony powietrznej.

bFfwMyAJ

W planach jest też pozyskanie śmigłowców, zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki, modernizacji sił pancernych i zmechanizowanych i program zwalczania zagrożeń na morzu. Wśród najważniejszych programów modernizacyjnych jest też rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące m.in. zakupy całej gamy bezpilotowców, program indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Tytan, modernizacja wojsk rakietowych i artylerii, zakupy symulatorów i trenażerów. Kolejne programy dotyczą m.in. samolotów transportowych, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i systemów rozpoznania patrolowego.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfwMyBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)