Notowania

produkcja przemysłowa
17.09.2009 14:08

Przemysł produkuje mniej o 4,7 procent

Mimo kryzysu dobrze radzi sobie branża budowlana. Nie maleje produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

*Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 4,7 procent wobec poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zmniejszyła się o 0,2 procent. Mimo kryzysu dobrze radzi sobie branża budowlana. Nie maleje produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych. *

W sierpniu przemysł wyprodukował mniej niż przed rokiem. We wrześniu 2008 roku  zanotowano dodatnią dynamikę produkcji przemysłowej w skali roku.

źródło: GUS

Dane podane przez GUS są nieco gorsze od oczekiwań ekonomistów ankietowanych wcześniej przez ISB. Według nich w sierpniu produkcja przemysłowa miała wzrosnąć o 0,4 procent. Ich oczekiwania były jednak dość rozbieżne i wahały się od -1,9 procent do +1,9 procent.

Budowlańców nie dotyka kryzys

Produkcja budowlano-montażowa spadła w tym okresie o 0,8 proc. w porównaniu do lipca, ale zwiększyła się o 11,0 proc. w ujęciu rocznym. Dynamika jest podobna do lipcowej, gdy zanotowano 10,7 proc. wzrostu w porównaniu do lipca 2008 roku.

Ponadto wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem 2008 wystąpił w m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 28,9 proc., napojów - o 16,1 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 11,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 11,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 8,4 proc., oraz artykułów spożywczych - o 5,2 procent.

W tym roku przemysł radzi *sobie **gorzej *

W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,5 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 29,1 proc., metali - o 22,4 proc., maszyn i urządzeń - o 13,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,3 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,3 proc, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 2,7 procent.

Spadają ceny w budownictwie

W sierpniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0,2 procent wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 2,5 procent. Dla porównania w lipcu wskaźnik ten wyniósł 2,8 procent.

Spadły natomiast ceny produkcji budowlano-montażowej. Tak w ujęciu miesięcznym - o 0,1 proc., jak również i rocznym - o spadły o 0,7 procent.

W porównaniu z lipcem najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu (o 3,7 proc.), w tym w górnictwie rud metali (o 9,3 proc.) oraz wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 2,8 procent).

| Komentarz |
| --- |
| Łukasz Pałka, Money.pl

Dzisiejsze dane o spadku produkcji przemysłowej mogły dzisiaj zaskoczyć analityków, którzy w większości oczekiwali jej wzrostu o około 0,8 proc. w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku. Mimo wszystko nie należy interpretować tych danych nagatywnie. Warto przypomnieć, że jeszcze na początku roku notowaliśmy spadki produkcji przemysłowej na poziomie kilkunastu procent. Coraz więcej wskazuje więc na to, że najgorsze mamy już za sobą. Tym bardziej, że dość dobrze prezentują się informacje dotyczące niezwykle ważnego sektora budowlanego, który notuje wzrost produkcji, głównie z powodu nowych inwestycji infrastrukturalnych |

Raport Money.pl
*Dane coraz lepsze. Kryzys nie wróci * Konsumpcja i budownictwo, a także inne wskaźniki gospodarcze okazały się lepsze od prognoz. Dają nadzieję, że Polska przeszła kryzys gospodarki światowej suchą nogą. Czytaj w Money.pl
Tagi: produkcja przemysłowa, gospodarka, przemysł, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz