Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przeoczyłeś debatę PiS o zdrowiu? Tutaj znajdziesz syntezę

0
Podziel się:

Co mówili eksperci o likwidacji NFZ, prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych i prywatyzacji służby zdrowia.

Przeoczyłeś debatę PiS o zdrowiu? Tutaj znajdziesz syntezę
(PAP/Paweł Supernak)
Likwidacja NFZ
Źródło: Money.pl
Bolesław Piecha, poseł PiS, były wiceminister zdrowia Trzeba wrócić do systemu budżetowego, ale zadaniowego. Zdecentralizować system i przekazać środki do wojewodów, aby wojewoda w budżecie zadaniowym realizował to, co teraz jest związane z kontraktowaniem świadczeń. Obecnie nikt, ani rząd, ani parlament, ani ministerstwo zdrowia, nie kontrolują przepływu środków finansowych, a robi to skostniała urzędnicza instytucja, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia.
Prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego Nie należy likwidować NFZ, ale ograniczyć jego funkcjonowanie i inaczej zarządzać składkami. Należy podzielić składkę zdrowotną na dwa filary. Z jednego byłyby finansowane między innymi podstawowa opieka zdrowotna, leczenie specjalistyczne ambulatoryjne, leczenie szpitalne na podstawowym poziomie. Tam, gdzie w obszarze świadczeniodawców mamy do czynienia z konkurencją, tam można sobie wyobrazić wizję konkurujących ze sobą funduszy, danie ubezpieczonemu możliwości wyboru ubezpieczyciela.
Prof. Krzysztof Bielecki, chirurg Trzeba zlikwidować NFZ. Nie może być zgody na sytuację, w której w służbie zdrowia najważniejsze są dwa słowa: oszczędzanie i zysk, a nikt nie mówi o jakości leczenia. W szpitalach o wszystkim decydują ekonomiści, menedżerowie. A jak coś się powikła, to nie NFZ, a lekarz albo pielęgniarka stają przed sądem.
Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Dlaczego NFZ jest zły? Nie dlatego, że pracują tam szczególnie źli ludzie. Tylko dlatego, że złe są warunki, które zostały NFZ narzucone. To znaczy stosunkowo niewielka liczba publicznych pieniędzy i obowiązek sfinansowania nieograniczonego zakresu świadczeń.
Prywatyzacja służby zdrowia
Źródło: Money.pl
Prof. Krzysztof Bielecki, chirurg W służbie zdrowia nie może być demokracji i wolnego rynku. To nie jest miejsce na dowolność i grę konkurencyjną. Żadnej gry rynkowej, żadnej demokracji. Powinna być demokracja w stylu watykańskim, kontrolowana przez papieża, którym jest chirurg na sali operacyjnej. Trzeba przywrócić wartość słów: chory, lekarz, pielęgniarka, operacja. Daliśmy sobie narzucić język ekonomiczny: świadczeniodawca, świadczeniobiorca, procedura.
Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej System służby zdrowia powinien być oparty na transparentności, równości i sprawiedliwości społecznej. Niestety tak nie jest. Z przyczyn finansowych zdrowie nie jest u nas dostępne dla wszystkich. Leczenie w prywatnej służbie zdrowia to nie jest alternatywa.
Konstanty Radziwiłł, wiceszef Naczelnej Rady Lekarskiej Zmierzamy bardzo ostro do systemu rynkowego, podczas gdy świat - w przeciwnym kierunku. Nawet w USA państwo coraz bardziej staje się odpowiedzialne za służbę zdrowia. Można powiedzieć, że kierunek jest raczej taki, że państwa są współodpowiedzialne za służbę zdrowia coraz bardziej, a nie coraz mniej. Najlepiej oceniane są systemy przybliżone do budżetowego.
Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Wolny rynek ma swoje wady, ale to nie oznacza, że należy go od razu odrzucać. Trzeba te wady zidentyfikować i zlikwidować. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi, że nie może być rynkowego dostępu do opieki zdrowotnej dla obywateli. Rozumiem, że nie chce, by zasobność portfela decydowała o dostępie do lekarza. Tak, ale nie jest to argument przeciwko temu, żeby mechanizmy rynkowe działały w opiece zdrowotnej. Mamy mnóstwo przykładów, że te mechanizmy bardzo dobrze się sprawdzają, na przykład poprawiają jakość usług.
Bolesław Piecha, poseł PiS, były wiceminister zdrowia Komercjalizacja świadczeń szpitalnych jest szalenie niebezpieczna dla polskiego pacjenta. Komercjalizacja nie widzi człowieka całościowo, a widzi tylko pacjenta rentownego.
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne
Źródło: Money.pl
Konstanty Radziwiłł, wiceszef Naczelnej Rady Lekarskiej Powinno się zmienić przepisy tak, aby do służby zdrowia dostęp miał każdy obywatel, a nie - tak jak przyjęło się obecnie - każdy ubezpieczony. Zbyt wiele nas kosztuje sprawdzanie, kto jest ubezpieczony, a kto nie. Prostszym rozwiązaniem są chyba uprawnienia obywatelskie.
Adam Sandauer, Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere Budżetowy system może być potraktowany jako baza finansowania. Natomiast jeśli obywatele zechcą stworzyć prywatne systemy ubezpieczeniowe, jestem za, tylko nie może być tak, że najbogatsi wezmą wszystkie pieniądze z tej centralnej bazy. Każdy, kto wychodzi z centralnej bazy, bierze tylko pieniądze przypadająca na jedną osobę. Możemy wprowadzić prywatne fundusze, ale nie może to burzyć solidarności społecznej.
Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Wprowadzenie współpłacenia zahamuje wydawanie pieniędzy na rzeczy niepotrzebne. Niektóre świadczenia zdrowotne są nadużywane. Jeśli z tym się nie uporamy, to nie będzie zbilansowania. Trzeba określić priorytety, a za część świadczeń wprowadzić współpłacenie.
Prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego Tam, gdzie sprawdza się rynek i konkurencja, powinniśmy ją wspierać, a tam, gdzie się nie sprawdza, szukać innych rozwiązań. Przerzucanie odpowiedzialności na państwo nie jest czymś dobrym i nie sądzę żeby pan Radziwiłł się zgadzał z tym, co mówi. Wątpię żeby chętnie zrezygnował z prowadzenia prywatnej przychodni i zaczął pracować na etacie w przychodni państwowej.

Polacy kupują nowy wizerunek PiS - komentarz Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl
Likwidacja NFZ i prywatyzacja szpitali? To tylko kilka propozycji - Wydatki na służbę to powinno być minimum 6 proc. PKB - uważa Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński zapowiada kolejną debatę Na poniedziałek zaplanowano debatę ekspertów na temat służby zdrowia, organizowaną przez PiS. Wezmą w niej udział także przedstawiciele lekarzy i pacjentów.
"Alternatywa" PiS bez ministra zdrowia - _ Razem z nimi tego zrobić się nie da _ - twierdzi Adam Hofman, rzecznik PiS.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)