Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przestępcy wolą tytoń od narkotyków

0
Podziel się:

Małopolska znajduje się na głównym szlaku przemytu tytoniu. Również w okolicach Krakowa zlikwidowano ostatnio dwie nielegalne fabryki papierosów.

Przestępcy wolą tytoń od narkotyków
(PAP/Leszek Szymański)

Nawet setki milionów złotych rocznie może tracić skarb państwa na nielegalnych papierosach. W Polsce ich fabryki wyrastają jak grzyby po deszczu. Przestępców kusi duży zysk i niewielkie kary za handel wyrobami tytoniowymi.
Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, Małopolska znajduje się na głównym szlaku przemytu tytoniu. Również w okolicach Krakowa zlikwidowano ostatnio dwie nielegalne fabryki papierosów. Podinspektor Mariusz Ciarka z małopolskiej policji mówi, że tylko w jednej z nich zatrzymano kilka ton nielegalnej krajanki tytoniowej. Skarb państwa stracił 18 milionów złotych. Gdyby z tej krajanki zostały wyprodukowane papierosy, straty byłyby znacznie większe.

Policja i Centralne Biuro śledcze w ostatnim czasie zlikwidowały już fabryki w Żywcu, Łodzi, Krakowie i na Mazowszu. Często to dobrze działające przedsiębiorstwa z profesjonalnym sprzętem. Przestępcy kupują maszyny od upadających zakładów w Bułgarii i na Ukrainie - mówi IAR Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Do obsługi tego sprzętu ściągają pracowników z Bułgarii, Ukrainy, a nawet z Chin.

Tytoń najczęściej sprowadzany jest z Ukrainy, w Polsce przerabiany na gotowe papierosy, a później sprzedawany na Zachód. Po wzroście akcyzy w Polsce, coraz częściej podróbki można kupić w małych sklepach, przez internet i na placach targowych - zdradza Kuba, który zaopatruje się w papierosy bez akcyzy. Nielegalne papierosy są dużo tańsze.

Dla przestępców przemyt tytoniu i produkcja papierosów bez akcyzy to często interes życia. Jak mówi prokurator Piotr Kosmaty, za jednego przemyconego tira z tytoniową krajanką oszuści mogą wybudować sobie małą willę z basenem. Zyski z nielegalnej produkcji i przemytu papierosów są takie same, a czasem większe, niż z handli narkotykami. Zagrożenie i wymiar kary jest też o wiele niższy, niż w wypadku przestępczości narkotykowej.

Kilkudziesięciu członków rozbitych gangów trudniących się procederem usłyszało już wyroki. Najwyższy to trzy lata za kratkami.

Czytaj więcej w Money.pl
Biznes zadowolony z dyrektywy tytoniowej Odsunięty w czasie został m.in. zakaz sprzedawania tzw. mentoli.
Europosłom udało się ocalić slimy Parlament Europejski częściowo złagodził nową dyrektywę tytoniową.
Żegnamy się z mentolami. Kiedy? Zakaz sprzedaży mentoli będzie mógł wejść w życie nie wcześniej niż w 2021-2022 r. To dlatego, że europosłowie przyjęli tak długi okres przejściowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)