Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stocznie
25.09.2009 15:50

Przetargi na majątek stoczni do końca września

Pod młotek pójdzie 8 pakietów majątku stoczni Szczecin i 9 zakładu w Gdyni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Ogłoszenia w sprawie przetargów na główne części majątku stoczni Gdynia i Szczecin ukażą się w prasie centralnej oraz lokalnej 30 września. Ogłoszenia o przetargach mają pojawić się również w _ Financial Times _.

Komisja Europejska dała na początku września więcej czasu Polsce na dokończenie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Polski rząd będzie mógł zorganizować nowy przetarg na sprzedaż stoczni po tym, jak nie doszła do skutku transakcja z Katarczykami.

ZOBACZ TAKŻE: Grad: Katarczyków nie było stać na stocznie
Mimo wyrażanego wcześniej zainteresowania, rządowa agencja Qatar Investment Authority ostatecznie nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni. Może ona jednak wystartować w nowym przetargu. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na główne części majątku zakładów w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił pieniędzy w wyznaczonym terminie.

Rzeczniczka ARP powiedziała PAP, że informacje o stoczniach trafią również do ambasad, w tym m.in. katarskiej. _ Dostaną je również branżowe firmy z krajów posiadających silnie rozwinięty sektor stoczniowy. Chodzi m.in. o USA, Kanadę, Japonię czy Koreę _ - wyjaśniła.

Po ogłoszeniu przetargów firmy będą miały 8 tygodni na zapoznanie się z majątkiem obu zakładów. Przetarg w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada br.

Regulamin sprzedaży majątku stoczni w nowym przetargu będzie bardziej restrykcyjny dla kupujących, niż w majowym. Teraz ma obowiązywać bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa.

_ -Firma, która zwycięży w licytacji, będzie musiała w ciągu trzech dni przed podpisaniem umów warunkowych wpłacić wylicytowaną kwotę na rachunek Escrow lub przedstawić gwarancję bankową zaakceptowaną przez zarządcę kompensacji (odpowiedzialny za sprzedaż majątku stoczni - PAP) _ - wyjaśniła rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.

Rachunek Escrow to usługa finansowa, której celem jest zabezpieczenie transakcji o podwyższonym stopniu ryzyka.

Minister skarbuAleksander Gradmówił w połowie września, że do końca listopada powinno dojść do podpisania umów przedwstępnych z inwestorami. W przetargu wystartuje m.in. 8 pakietów majątku stoczni Szczecin i 9 zakładu w Gdyni, związanych z możliwością produkcji stoczniowej.

Raport Money.pl
*Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki. Czytaj w Money.pl
Tagi: stocznie, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz