Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewodniczący Międzynarodowego Caritasu, kardynał Maradiaga, o globalizacji

0
Podziel się:

71-letni salezjanin Maradiaga był jednym z papabili podczas konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI.

Przewodniczący Międzynarodowego Caritasu, kardynał Maradiaga, o globalizacji
(Gabriele Merk/CC BY-SA 3.0/donbosco.de)

Honduraski kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Berlinie, że _ globalizacja okazała się fiaskiem, ponieważ nie poprawiła jakości życia milionów ludzi _.

_ - Jedyną rzeczą, jaką zglobalizowano, jest rynek _, podczas gdy _ miliony ludzi żyją w nędzy _ - powiedział kardynał, jedna z najbardziej znaczących postaci Kościoła katolickiego. 71-letni salezjanin Maradiaga był jednym z _ papabili _ podczas konklawe, na którym wybrano papieża Benedykta XVI.

_ - Czym jest globalizacja? To maska, za którą kryje się monopol _ - mówił kardynał. Maradiaga uważa, że globalny sektor bankowy i środki komunikacji pozostają w _ rękach bardzo niewielu _.

Kardynał, niezwykle surowo oceniając stan demokracji w Ameryce Łacińskiej, powiedział: _ Ludzie są już zmęczeni udziałem w głosowaniach, które niczego nie zmieniają _, podczas gdy polityka w tym regionie stała się swego rodzaju _ przemysłem _, w którym najważniejsze są osobiste korzyści klasy rządzącej, nie zaś poszukiwanie wspólnego dobra.

Kontynentem zawładnęła w tej sytuacji _ niewiarygodna korupcja, której towarzyszy całkowita bezkarność _, podczas gdy _ nierówność stała się jednym z największych problemów Ameryki Łacińskiej _. Wszystko to, zdaniem kardynała, zrodziło pokusę poszukiwania przywództwa innego rodzaju, lecz model wenezuelski to także _ wielkie fiasko _ i _ taka sama korupcja, tylko z inną twarzą _.

Pytany przez dziennikarzy, czy i kiedy nadejdzie _ latynoamerykańska wiosna _, być może na kształt tej, która poruszyła światem arabskim, kard. Maradiaga odparł, że jego zdaniem ubiegłoroczne masowe demonstracje w Brazylii nie są początkiem _ wiosny latynoamerykańskiej _ i że _ fala przemocy niczego nie zapoczątkowała _.

W ocenie kardynała nakreślone przez wspólnotę międzynarodową _ Milenijne Cele Rozwoju na lata 2000-2015 dla ośmiu obszarów, do których należą m.in. ubóstwo, zdrowie i edukacja, nie zostały osiągnięte _.

_ - Nie udało się zmniejszyć o połowę ubóstwa na świecie ani doprowadzić do tego, aby edukacja stała się dostępna dla wszystkich _ - podkreślił duchowny.

_ - Piękną sprawą jest nakreślanie celów _ - powiedział Maradiaga.

_ Ale cóż z tego, skoro rządy nie kwapią się potem do ich urzeczywistniania _ - dodał z goryczą kardynał uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła Ameryki Łacińskiej.

Kard. Maradiaga, który stoi na czele konferencji biskupów Hondurasu, jest jednym z ośmiu purpuratów powołanych przez papieża Franciszka do Rady Kardynałów, która pomaga mu w sprawowaniu rządów w Kościele i reformowaniu kurii rzymskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież Franciszek: To światowy skandal - Nie możemy odwrócić głowy w drugą stronę i udawać, że ten problem nie istnieje - powiedział w przesłaniu wideo w związku z kampanią Caritas na rzecz walki z głodem.
Tak Polacy pomagają ofiarom tajfunu Caritas Polska przekazała 50 tysięcy euro na doraźną pomoc dla ofiar tajfunu na Filipinach.
Franciszek oddał Harleya na cele dobroczynne Z pieniędzy ze sprzedaży Harleya-Davidsona zostanie odrestaurowane schronisko Caritas w Rzymie.
Caritas będzie pomagał Syryjczykom Zbiórka pieniędzy potrwa do 31 października - poinformował rzecznik Caritas Paweł Kęska.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)