Notowania

służba celna
07.11.2013 11:17

Przewoźnicy z Rosji zwolnieni z przedstawiania gwarancji ubezpieczeniowych

Zmiana dotyczy ponad 500 firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Ponad 500 rosyjskich przewoźników samochodowych zostanie przez Federalną Służbę Celną Rosji (FTS) zwolnionych z obowiązku przedstawiania gwarancji ubezpieczeniowych przy przewozie towarów na terytorium Unii Celnej (UC) - pisze dziś dziennik _ Wiedomosti _.

Rosyjska gazeta pisze o tym, informując o wczorajszej decyzji FTS, która potwierdziła, że od 1 grudnia wszystkie urzędy celne na terytorium Federacji Rosyjskiej przestaną honorować karnety TIR.

Federalna Służba Celna poinformowała zarazem o objęciu kolejnych urzędów celnych nowymi przepisami, regulującymi transport towarów na terytorium Unii Celnej z wykorzystaniem karnetów TIR. UC tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

W Centralnym Zarządzie Celnym, obsługującym centralne i zachodnie obwody FR, nowe przepisy będą obowiązywać od 12 listopada, a w Północno-Zachodnim, czyli w obwodach północno-zachodniej i północnej Rosji, od 19 listopada.

Regulacje te wprowadzają dodatkowo wymóg przedkładania przez przewoźników gwarancji bankowych, poręczeń bądź ustanawiania kaucji pieniężnej lub zastawu towarowego, a także uzgadniania trasy samochodu ciężarowego, transportującego ładunek na terytorium Unii Celnej.

Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie 14 września i objąć wszystkie zarządy celne Rosji. W ostatniej chwili szef FTS Andriej Bielaninow zarządził jednak, że będą one wprowadzane stopniowo, zaczynając od Syberii i Dalekiego Wschodu. Później objęły one Ural, Region Nadwołżański, Północny Kaukaz, Południową Rosję i - ostatnio - lotniska w Moskwie (Szeremietiewo, Wnukowo i Domodiedowo).

Na mocy środowej decyzji Federalnej Służby Celnej nowymi regulacjami objęte zostały wszystkie pozostałe urzędy celne w FR.

Według _ Wiedomosti _ z obowiązku przedstawiania gwarancji ubezpieczeniowych zwolnieni zostaną _ rzetelni przewoźnicy rosyjscy _. Gazeta przekazuje, że na przygotowywanej przez FTS liście znajdzie się ponad 500 firm transportowych z Rosji.

Transport towarów samochodami ciężarowymi reguluje przyjęta pod egidą ONZ w listopadzie 1975 roku międzynarodowa konwencja celna (Konwencja TIR). Uprościła ona procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych, by skrócić czas transportu. Przewoźnicy nie muszą przy każdym przekraczaniu granicy przechodzić kontroli i wnosić opłat celnych. Po kontroli załadunku w kraju samochód jest plombowany, a przewoźnik otrzymuje karnety TIR. Gwarantują one opłacenie należności celnych do 60 tys. euro.

W końcu sierpnia Rada Wykonawcza TIR na posiedzeniu w Genewie oficjalnie oceniła, że zapowiedziane przez stronę rosyjską zmiany stanowią pogwałcenie Konwencji TIR. Wezwała także władze celne Rosji do odstąpienia od ich wprowadzenia i do prawidłowego stosowania Konwencji TIR.

14 października Najwyższy Sąd Arbitrażowy FR uznał za nieważne pismo FTS z 4 lipca 2013 roku o przewozach międzynarodowych z zastosowaniem karnetów TIR. Mimo to Federalna Służba Celna objęła nowymi regulacjami kolejne regiony Rosji.

Komisja Europejska ostrzegła, że nowe regulacje doprowadzą do poważnych zakłóceń w handlu Unii Europejskiej z Rosją. Zaniepokojenie wobec rządu FR wyraziły też te kraje UE, które decyzja Federalnej Służby Celnej dotknie w największym stopniu, w tym Polska.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: służba celna, konwencja tir, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz