Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koleje w polsce
25.02.2014 06:45

Przewozy Regionalne w Małopolsce dostaną więcej pieniędzy

Sejmik województwa małopolskiego zdecydował o zwiększeniu o 4,1 miliona złotych dotacji z budżetu na realizację kolejowych przewozów regionalnych w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Sejmik województwa małopolskiego zdecydował o zwiększeniu o 4,1 miliona złotych dotacji z budżetu na realizację kolejowych przewozów regionalnych w tym roku. Zdaniem władz regionu nie ma już przeszkód, aby podpisać umowę z Przewozami Regionalnymi.

Jak poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, po zwiększeniu wydatków z budżetu regionu na przewozy kolejowe, w całym 2014 roku na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 79 milionów złotych._ - Pokrywa się to z kwotą, na jaką opiewa oferta złożona w przetargu przez Przewozy Regionalne _ - zaznaczył Ciepiela.

Jego zdaniem nie ma już przeszkód do podpisania umowy z Przewozami Regionalnymi na wykonywanie pasażerskiego transportu kolejowego na terenie województwa. _ - Pieniądze są, wola jest, umowy są przygotowane. Pozostaje je podpisać _ - zaznaczył.

Według Ciepieli, nowa umowa nie przewiduje zamykania połączeń, ale część z nich będzie zawieszona w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na torowiskach w regionie.

W ciągu ostatnich tygodni władze regionu i Przewozy Regionalne nie mogły dojść do porozumienia w sprawie tegorocznej dotacji na dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich. PR postulowały jej zwiększenie do 84 mln zł; zarząd województwa proponował dotację na poziomie ubiegłorocznym, wynoszącą około 75 mln zł.

Na początku tego miesiąca dyrekcja małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych i działające w nim związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych. Z powodu trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej malejącą liczbą pasażerów, z pracy odejdzie 250 osób zatrudnionych w tym oddziale, z załogi liczącej ponad tysiąc pracowników. Zwolnienia dotkną wszystkie grupy zawodowe.

W ramach negocjacji ze wszystkimi dziewięcioma związkami zawodowymi wypracowano program dobrowolnych odejść. Pracownicy, którzy do 17 lutego zgłoszą się do programu, będą mieli rozwiązaną umowę o pracę za porozumieniem stron i otrzymają odprawę w wysokości 8-krotnego wynagrodzenia.

Według małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych zwolnienia pracowników są podyktowane czynnikami ekonomicznymi, niezawinionymi przez PR. Mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów wynikają przede wszystkim z remontów trwających na szlakach kolejowych, co powoduje odpływ pasażerów do innych środków komunikacji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: koleje w polsce, przewozy regionalne, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz