Notowania

pkp
13.11.2009 13:48

Przewozy Regionalne zmieniają nazwę, bo oszczędzają

Opłata za korzystanie ze skrótu PKP do 2015 roku to 35 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DaLee_pl/CC/Flickr)

Nowa strona internetowa, na której pasażerowie będą mogli sprawdzić czy pociągi nie mają opóźnień, wyposażenie wszystkich składów w nadajniki GPS oraz zmiana nazwy i barw korporacyjnych - to główne zmiany, jakie planuje wprowadzić spółka PKP Przewozy Regionalne w ciągu najbliższych miesięcy.

Spółka zmieni nazwę na _ Przewozy Regionalne _, bez skrótu PKP. _ - Odcinamy się od Grupy PKP. Od roku mamy innego właściciela, czas to pokazać także w nazwie _ - podkreśla Tomasz Moraczewski, prezes PKP PR.

Prezes wyjaśnia, że zmiana nazwy ma też inny powód - finansowy. - _ Za używanie nazwy PKP musielibyśmy zapłacić Grupie do 2015 r. aż 35 mln zł. Tymczasem koszty związane ze zmianą nazwy i logo szacujemy na 2,7 mln zł, czyli oszczędzimy ponad 30 mln zł _ - wyjaśnił Moraczewski.

Zmiana nazwy nie oznacza, że spółka nie będzie musiała spłacać swoich długów. Zarząd PKP Przewozy Regionalne szacuje, że zobowiązania firmy na koniec września wynosiły 620 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prezes PKP o długach Przewozów Regionalnych: Dogadamy się ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezes;pkp;o;dlugach;przewozow;regionalnych;dogadamy;sie,37,0,553253.html )

Spółka PKP Przewozy Regionalne przewozi dziennie ok. 340 tys. osób. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i obsługuje połowę kolejowego ruchu pasażerskiego w Polsce.

Jak poinformował rzecznik Grupy PKP Michał Wrzosek, według stanu na 5 listopada przewoźnik jest winny spółkom Grupy 313 mln zł, w tym 125 mln zł PKP Intercity, 64 mln zł PKP Energetyka i 31 mln zł PKP SA.

W pierwszej kolejności nowa nazwa i nowe barwy korporacyjne - zieleń, błękit i granat - pojawią się na okienkach kasowych na dworcach. Pierwsza przemalowana kasa działa już na warszawskim Dworcu Wschodnim.

Zarząd spółki nie planuje natomiast w najbliższym czasie przemalowywania taboru. _ - Chcemy, żeby na pociągach pojawiła się nowa nazwa, ale nie będziemy na razie malować na nowo wagonów, bo to się wiąże z wysokimi kosztami _ - powiedziała PAP Kuczewska Łaska.

Na nowej stronie internetowej, którą spółka planuje udostępnić pasażerom za ok. pół roku, będzie można śledzić ruch pociągów i dowiedzieć się, czy kursują zgodnie z rozkładem. Na razie spółka wyposaża swoje składy w nadajniki GPS, które pomogą zlokalizować pociąg. Obecnie takie nadajniki ma ok. 200 pociągów, kursujących głównie na Śląsku. Wyposażenie w nie pozostałych pociągów, według zapowiedzi zarządu, ma zająć pół roku.

Tagi: pkp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz